reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > CCCTB coraz bliżej? Komisja Europejska chce zmian w opodatkowaniu firm

CCCTB coraz bliżej? Komisja Europejska chce zmian w opodatkowaniu firm

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej przeprowadziło 27 maja 2015 r. debatę orientacyjną na temat środków mających na celu zmianę systemu opodatkowania przedsiębiorstw na bardziej sprawiedliwy, przejrzysty i sprzyjający wzrostowi gospodarczemu. Uzgodniono, że konieczne jest opracowanie nowego unijnego podejścia w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, tak aby skutecznie przeciwdziałać nadużyciom podatkowym, zagwarantować trwałe dochody i stworzyć lepsze otoczenie biznesowe w ramach rynku wewnętrznego.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący odpowiedzialny za sprawy euro i dialog społeczny powiedział: „Chcemy, aby opodatkowanie przedsiębiorstw było sprawiedliwe i sprzyjało rozwojowi gospodarczemu.Wszystkie przedsiębiorstwa - zarówno duże, jak i małe - muszą płacić podatki w miejscu, gdzie generują zyski.Opodatkowanie przedsiębiorstw należy do kompetencji państw członkowskich, ale niezależnie od tego UE musi ustanowić jasne i odnowione ramy uczciwego i konkurencyjnego systemu opodatkowania przedsiębiorstw.”

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, powiedział: Nasze podejście do opodatkowania przedsiębiorstw nie przystaje dłużej do obecnych realiów.Używamyprzestarzałych narzędzi i jednostronnych środków w odpowiedzi na wyzwania cyfrowej, globalnej gospodarki. Aby opodatkowanie przedsiębiorstw było bardziej sprawiedliwe, a jednolity rynek mniej rozdrobniony, musimy dokonać zasadniczego przeglądu ram opodatkowania przedsiębiorstw w UE.Duże, małe i średnie przedsiębiorstwa powinny móc korzystać z dobrodziejstw rynku wewnętrznego na równych zasadach”.

Przewodniczący Jean-Claude Juncker uznał zwalczanie oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania za nadrzędny cel polityczny urzędującej Komisji. Głównym celem jest zagwarantowanie, by przedsiębiorstwa były opodatkowane tam, gdzie generują zyski i nie mogły unikać zapłaty stosownego podatku korzystając z agresywnego planowania podatkowego.

Pierwszy ważny krok został podjęty w marcu 2015 r., kiedy Komisja przedstawiła pakiet środków mających zwiększyć przejrzystość podatkową w UE.

Kolegium uzgodniło dzisiaj bardziej kompleksowe podejście do usprawnienia systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE, w którym uwzględniono również międzynarodowe reformy w tej dziedzinie. Dzisiejsza debata orientacyjna zostanie w czerwcu włączona do planu działania, który zawierać będzie strategię wznowienia prac nad wprowadzeniem na szczeblu UE systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB) w celu wdrożenia środków zwalczania unikania opodatkowania opracowywanych na szczeblu międzynarodowym w ramach OECD, a także w celu dalszego wzmocnienia przejrzystości podatkowej, z uwzględnieniem konieczności zwiększenia efektywności otoczenia podatkowego dla przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym.

W swoich wytycznych politycznych z lipca 2014 r. przewodniczący Juncker stwierdził: „Nasz rynek wewnętrzny musi być bardziej sprawiedliwy. Nie naruszając kompetencji państw członkowskich w kwestii systemów opodatkowania, powinniśmy jednak nasilić starania, aby walczyć z unikaniem opodatkowania i oszustwami podatkowymi, tak aby każdy wnosił odpowiedni wkład."

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama