| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > CCCTB coraz bliżej? Komisja Europejska chce zmian w opodatkowaniu firm

CCCTB coraz bliżej? Komisja Europejska chce zmian w opodatkowaniu firm

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej przeprowadziło 27 maja 2015 r. debatę orientacyjną na temat środków mających na celu zmianę systemu opodatkowania przedsiębiorstw na bardziej sprawiedliwy, przejrzysty i sprzyjający wzrostowi gospodarczemu. Uzgodniono, że konieczne jest opracowanie nowego unijnego podejścia w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, tak aby skutecznie przeciwdziałać nadużyciom podatkowym, zagwarantować trwałe dochody i stworzyć lepsze otoczenie biznesowe w ramach rynku wewnętrznego.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący odpowiedzialny za sprawy euro i dialog społeczny powiedział: „Chcemy, aby opodatkowanie przedsiębiorstw było sprawiedliwe i sprzyjało rozwojowi gospodarczemu.Wszystkie przedsiębiorstwa - zarówno duże, jak i małe - muszą płacić podatki w miejscu, gdzie generują zyski.Opodatkowanie przedsiębiorstw należy do kompetencji państw członkowskich, ale niezależnie od tego UE musi ustanowić jasne i odnowione ramy uczciwego i konkurencyjnego systemu opodatkowania przedsiębiorstw.”

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, powiedział: Nasze podejście do opodatkowania przedsiębiorstw nie przystaje dłużej do obecnych realiów.Używamyprzestarzałych narzędzi i jednostronnych środków w odpowiedzi na wyzwania cyfrowej, globalnej gospodarki. Aby opodatkowanie przedsiębiorstw było bardziej sprawiedliwe, a jednolity rynek mniej rozdrobniony, musimy dokonać zasadniczego przeglądu ram opodatkowania przedsiębiorstw w UE.Duże, małe i średnie przedsiębiorstwa powinny móc korzystać z dobrodziejstw rynku wewnętrznego na równych zasadach”.

Przewodniczący Jean-Claude Juncker uznał zwalczanie oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania za nadrzędny cel polityczny urzędującej Komisji. Głównym celem jest zagwarantowanie, by przedsiębiorstwa były opodatkowane tam, gdzie generują zyski i nie mogły unikać zapłaty stosownego podatku korzystając z agresywnego planowania podatkowego.

Pierwszy ważny krok został podjęty w marcu 2015 r., kiedy Komisja przedstawiła pakiet środków mających zwiększyć przejrzystość podatkową w UE.

Kolegium uzgodniło dzisiaj bardziej kompleksowe podejście do usprawnienia systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE, w którym uwzględniono również międzynarodowe reformy w tej dziedzinie. Dzisiejsza debata orientacyjna zostanie w czerwcu włączona do planu działania, który zawierać będzie strategię wznowienia prac nad wprowadzeniem na szczeblu UE systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB) w celu wdrożenia środków zwalczania unikania opodatkowania opracowywanych na szczeblu międzynarodowym w ramach OECD, a także w celu dalszego wzmocnienia przejrzystości podatkowej, z uwzględnieniem konieczności zwiększenia efektywności otoczenia podatkowego dla przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym.

W swoich wytycznych politycznych z lipca 2014 r. przewodniczący Juncker stwierdził: „Nasz rynek wewnętrzny musi być bardziej sprawiedliwy. Nie naruszając kompetencji państw członkowskich w kwestii systemów opodatkowania, powinniśmy jednak nasilić starania, aby walczyć z unikaniem opodatkowania i oszustwami podatkowymi, tak aby każdy wnosił odpowiedni wkład."

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »