Czy trzeba stosować przepisy o CFC, gdy dochody zakładu zagranicznego nie są uwzględniane przy obliczaniu podatku w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Przepisy ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r., nakazują odpowiednie stosowanie przepisów o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych w przypadku, gdy polski przedsiębiorca prowadzi swoją działalność w innym kraju poprzez położony tam zakład, chyba że dochody tego zakładu zostały uwzględnione przez niego w podstawie opodatkowania przy rozliczaniu krajowej działalności gospodarczej przed polskim urzędem skarbowym.
REKLAMA
Jednoznacznie wynika to z art. 24a ust. 19 updop oraz art. 30f ust. 21 updof. O tym, czy dochody zagranicznego zakładu są uwzględniane przez polskiego przedsiębiorcę w podstawie opodatkowania przy wyliczaniu polskiego podatku decydują nie tylko przepisy polskich ustaw podatkowych, ale także zapisy dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z krajem, w którym położony jest ten zakład. Chodzi tu o sytuację, gdy dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zwalnia zagranicznych dochodów polskiego przedsiębiorcy z opodatkowania w Polsce, nakazując stosować - w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania - metodę tzw. proporcjonalnego zaliczenia podatku.
W praktyce polega to na tym, że chociaż dochody zagranicznego zakładu są opodatkowane w kraju, w którym zakład ten jest położony (w takim zakresie, w jakim podlegają przypisaniu do tego zakładu), to jednak przy obliczaniu dochodu polskiego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność za granicą poprzez ten zakład, podlegającego opodatkowaniu w Polsce, są one również uwzględniane w podstawie opodatkowania, a zagraniczny podatek zapłacony od dochodów zagranicznego zakładu podlega odliczeniu od podatku polskiego w proporcji przypadającej na dochody tegoż zagranicznego zakładu.
Jeśli zatem dochody zagranicznego zakładu są uwzględniane przez polskiego przedsiębiorcę w podstawie opodatkowania na opisanych wyżej zasadach, to stosowanie przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych będzie wyłączone w odniesieniu do tego zakładu.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Jeśli zaś takiego uwzględnienia brak - to przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych będą stosowane w celu opodatkowania dochodów zagranicznego zakładu u polskiego przedsiębiorcy, o ile nie zostaną spełnione warunki zawarte w tych przepisach, pozwalające na wyłączenie ich stosowania w odniesieniu do tego zakładu.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 24a ust. 19 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 30f ust. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
- art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)
Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat