reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przejmowanych. Przepis ten dotyczy również sytuacji, w której spółka kapitałowa przejmuje inną spółkę kapitałową w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych.

To zasadnicza teza wynikająca z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 23 czerwca 2010 r. (I SA/Po 271/10).

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która w 2007 r. dokonała przejęcia innej spółki w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH. Innymi słowy, cały majątek spółki przejmowanej został przeniesiony na spółkę przejmującą, a ta ostatnia wyemitowała nowe akcje, objęte przez dotychczasowych udziałowców spółki przejętej. Naturalną konsekwencją tego połączenia było wykreślenie z rejestru spółki przejętej. Jednocześnie, spółka przejmująca stała się jej następcą prawnym. 

W związku z tak nakreślonym stanem faktycznym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację. Zadała w nim pytanie, czy – jako spółka przejmująca – jest uprawniona do rozliczania straty wykazanej przez spółkę przejętą. Jak stwierdzono we wniosku, spółce przejętej przysługiwałoby prawo do rozliczania straty na podstawie i w granicach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. 

Zgodnie z tym przepisem, stratę wykazaną w zamkniętym roku podatkowym (nazwijmy go rokiem referencyjnym) można rozliczać w kolejnych pięciu latach, przy czym w każdym z tych lat można odliczyć tylko 50% straty poniesionej w roku referencyjnym. Jednocześnie, zgodnie z Ordynacją podatkową, spółka przejmująca jest sukcesorem prawnym spółki przejętej, więc prawo, które przysługiwało tej ostatniej na dzień połączenia, powinno przejść na spółkę przejmującą.

We wniosku przyznano co prawda, że zgodnie z art. 93e Ordynacji podatkowej, przepisy szczególne mogą wprowadzać odstępstwa od ogólnych zasad sukcesji, ale – zdaniem wnioskodawcy – w omawianej materii takiego przepisu nie ma. W szczególności, za taki przepis nie może być uważany art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Przypomnijmy, że jest to regulacja, wedle której „przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania” nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przejmowanych.

Zdaniem wnioskodawcy, regulacja ta mówi jedynie tyle, że na wstępnym etapie kalkulacji podatku – kiedy obliczany jest dochód – nie można uwzględniać straty „przedsiębiorcy przejmowanego” (w naszym przypadku: spółki przejętej).
Nie przeszkadza to jednak, by – zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT – rozliczyć stratę na dalszym etapie kalkulacji: jest to etap, na którym dochód (obliczony zgodnie z rygorami m.in. art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT) może być pomniejszany o odpowiednią część strat z lat ubiegłych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Estarta Solutions

ekspert w zakresie oursourcingu IT oraz współpracy B2B – Europa i Bliski Wschód

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama