| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Odszkodowanie za rozwiązanie umowy najmu jako przychód

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy najmu jako przychód

Odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu należy zakwalifikować jako pozostałe świadczenia. Wobec tego będzie ono przychodem podatkowym w dniu jego faktycznego otrzymania - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiło stowarzyszenie, które wynajęło budynek na 20 lat. Kontrahent chce jednak zrezygnować z najmu wcześniej i w związku z tym musi zapłacić karę w wysokości czynszu, jaki pozostaje do końca obowiązywania umowy. Płatność ma nastąpić w ciągu 90 dni od podpisania porozumienia.

Stowarzyszenie chciało się upewnić, że całą tę kwotę może zaliczyć do przychodów w momencie otrzymania faktury.

Z tym jednak nie zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wyjaśnił, że zasadniczo przychodem związanym z działalnością gospodarczą jest przychód należny, choćby nie został jeszcze faktycznie otrzymany (art. 12 ust. 3 ustawy o CIT). Od tej zasady jednak są wyjątki i niektóre przychody z działalności gospodarczej rozliczane są według metody kasowej.

Organ przyznał, że niewątpliwie odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu jest związane z prowadzoną przez stowarzyszenie działalnością gospodarczą. Trudno jednak uznać, że w tym przypadku mamy do czynienia z wydaniem towaru lub świadczeniem usługi. Podmiot, któremu przysługuje ustalona kwota, nie dokonuje bowiem z tego tytułu żadnego świadczenia na rzecz kontrahenta – zwrócił uwagę dyrektor KIS.

Z tego powodu uznał, że odszkodowanie należy zakwalifikować jako pozostałe świadczenia, o których mowa w art. 12 ust. 3e ustawy o CIT. Wobec tego będzie ono przychodem podatkowym w dniu jego faktycznego otrzymania – wyjaśnił.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2017 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.336.2017.1.APO

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »