REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej ulg proinnowacyjnych na projekty IT. Szansa na milionowe oszczędności

ulga B+R
ulga B+R

REKLAMA

REKLAMA

Branża IT dzięki proinnowacyjnym ulgom może zwiększać swoją konkurencyjność biznesową i przyciągać talenty. Wobec wzrastającej konkurencji na rynku, zapewnienie pracownikom coraz wyższych wynagrodzeń oraz rozwoju jest szczególnie ważne. Finansowanie na te cele można uzyskać dzięki oszczędnościom podatkowym z ulg proinnowacyjnych: ulgi B+R, IP Box, dla twórców oraz obowiązującej od tego roku ulgi na innowacyjnych pracowników. Tylko z odliczenia ulgi B+R firmy IT uzyskały 239 mln zł oszczędności w latach 2016-2019 . Przy zastosowaniu kolejnych preferencji oszczędności dla firm mogą być jeszcze większe.

Potencjał na dodatkowe środki w branży IT jest bardzo duży. Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że z roku na rok rośnie zainteresowanie firm rozliczeniem ulgi na badania i rozwój. Już w pierwszym roku obowiązywania tej preferencji (2016) 55 podatników IT rozliczyło ponad 50 mln zł kosztów kwalifikowanych. Warto zaznaczyć, że wówczas poziomy odliczeń były niskie (od 10 do 30 proc. kosztów kwalifikowanych). Trzy lata później beneficjentów ulgi B+R było już 378, a rozliczone koszty kwalifikowane sięgnęły prawie 630 mln zł.

Autopromocja

– W sumie w okresie 2016-2019 przedsiębiorcy z sektora IT zaoszczędzili dzięki tej preferencji ponad 239 mln zł. Środki te mogą przeznaczyć na dowolny cel, na przykład na podwyżki dla pracowników, różnego typu programy motywacyjne lub szkoleniowe – podsumowuje Tomasz Stańczyk, manager ds. ulg proinnowacyjnych w Ayming Polska

Dwukrotnie wyższe odliczenia w ramach ulgi B+R

Firmy IT nie zawsze są świadome istnienia ulg podatkowych, na czele z najbardziej powszechną w tej branży ulgą IP Box oraz obowiązującą najdłużej ulgą B+R. Ta pierwsza polega na objęciu preferencyjną 5-procentową stawką podatkową dochodu z komercjalizacji praw własności intelektualnej. W przypadku specjalistów IT kwalifikowanym IP będzie autorskie prawo do programu komputerowego. Preferencja dotyczy nie tylko płatników CIT, ale także PIT, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

W ramach ulgi B+R za lata 2016-2022 można rozliczać do 200 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku firm z sektora IT takimi kosztami będą:

•             koszty wynagrodzeń (dotyczy tylko umów o pracę, o dzieło i umów zlecenia – bez kontraktów B2B),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             dodatkowe koszty powiązane z pracownikami, np. delegacje, szkolenia itp.,

•             koszty licencji na oprogramowanie,

•             koszty amortyzacji maszyn i urządzeń (np. komputery),

•             materiały i surowce, np. jeśli jest to firma IT programująca systemy wbudowane.

– Warto podkreślić, że od 2022 r. pakiet ulg proinnowacyjnych uległ rozszerzeniu m.in. o ulgę na innowacyjnych pracowników, zaś ulga B+R została uatrakcyjniona i od tego roku będzie możliwe odliczenie aż 200 proc. kosztów osobowych w ramach kosztów kwalifikowanych. Jednocześnie pojawiła się możliwość rozliczenia ulgi B+R w ramach dochodu podlegającego IP Box. O tych nowych możliwościach wielu podatników wciąż nie wie. System finansowania innowacji stał się bardziej komplementarny, co daje firmom większe szanse na wygenerowanie maksymalnych oszczędności – tłumaczy Wojciech Popardowski, Project Manager w Dziale innowacji, ulg i dotacji w Ayming Polska. 

Nieznane możliwości

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w branży IT jest ulga dla twórców. Umożliwia ona zastosowanie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu w przypadku działalności twórczej odznaczającej się oryginalnością. A to oznacza wyższą pensję netto. Aby skorzystać z ulgi, należy wyraźnie wyodrębnić honorarium autorskie od innych składników wynagrodzenia pracownika-twórcy.

Wprowadzona w 2022 r. ulga na innowacyjnych pracowników pozwala z kolei na bieżące obniżanie zaliczek na podatek dochodowy PIT w odniesieniu do specjalistów realizujących projekty badawczo-rozwojowe w przynajmniej 50 proc. swojego czasu pracy. Redukcja tych zaliczek może być stosowana do momentu osiągnięcia kwoty stanowiącej równowartość ulgi B+R, której podatnik nie miał możliwości wykorzystać w poprzednim roku podatkowym.

Ile można zaoszczędzić

Weźmy za przykład firmę IT tworzącą oprogramowanie na zamówienie, co odbywa się w ramach projektów B+R. Dodatkowo oprogramowanie jest sprzedawane lub licencjonowane innym podmiotom. Spółka zatrudnia 10 pracowników zaangażowanych w prace B+R w 100 proc. czasu pracy. Ich średnie wynagrodzenie to 15 tys. zł. Wysokość odprowadzonego podatku dochodowego to 1 mln zł rocznie.

Koszt pracodawcy w przypadku jednego pracownika to ok. 216 tys. zł rocznie. Przy 10 pracownikach to 2,16 mln kosztów osobowych możliwych do odliczenia w ramach ulgi B+R za lata 2016-2021. Natomiast od roku podatkowego 2022 odliczenie kosztów osobowych zostało podwyższone do 200 proc., co daje 4,32 mln zł kosztów osobowych do rozliczenia. Oszczędności tylko dla roku 2022 (19 proc. od 4,32 mln zł) wyniosą wówczas 820 800 zł, a należny podatek zostanie zredukowany do 179 200 zł.

Dodatkowo spółka może skorzystać z ulgi IP Box i zastosować preferencyjną 5-procentową stawkę opodatkowania. Wówczas podatek zostanie obniżony do 47 tys. zł, co daje całkowitą roczną oszczędność

w wysokości 953 tys. zł. Do tego dochodzą kolejne oszczędności dotyczące pensji samych pracowników po zastosowaniu ulgi dla twórców i na innowacyjnych pracowników.

Najważniejsza systematyczność

Jak wskazuje Tomasz Stańczyk, oprócz trudności w połączeniu istniejących rozwiązań w jeden system finansowania projektów innowacyjnych, innym wyzwaniem są techniczne i księgowe kwestie związane z rozliczeniem ulg.

Dla wielu firm z branży IT duże wyzwanie stanowi prawidłowe określenie, czym będą badania i rozwój, biorąc pod uwagę ich profil działalności. Druga kwestia to trudność w zdobyciu opisów prowadzonych projektów B+R i danych dotyczących ewidencji czasu pracy zaangażowanych w nie osób. Ma na to wpływ duża rotacja specjalistów lub brak czasu na przygotowywanie dokładnej dokumentacji. Najlepiej opisywać projekty na bieżąco, przedstawiając ich cel i rezultat.

Autor: Tomasz Stańczyk, Ayming Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA