| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Kielce: rosną podatki dla przedsiębiorców i czynsze komunalne

Kielce: rosną podatki dla przedsiębiorców i czynsze komunalne

W 2012 roku w Kielcach stawki podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców wzrosną o około 7 proc. Od połowy roku więcej za mieszkania zapłacą także użytkownicy lokali komunalnych i socjalnych.

Podwyżkę podatków od nieruchomości władzom Kielc udało się przeforsować podczas ostatniej sesji rady miasta w 2011 r., na której zatwierdzano także budżet na 2012 r. Wcześniej radni czterokrotnie nie zgadzali się na podwyżkę podatków. Pierwotna propozycja prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego zakładała, że przedsiębiorcy za grunty i budynki płaciliby o ok. 8 proc. więcej niż obecnie; stawki za pozostałe grunty, domy i mieszkania byłyby większe o ok. 3 proc.

Ostatecznie jednak radni zgodzili się na podwyżkę podatków jedynie dla przedsiębiorców - od gruntów i budynków lub ich części, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - o ok. 7 proc.

Za grunty związane z działalnością gospodarczą opłata wzrosła z 0,71 zł do 0,76 zł za metr kwadratowy. Za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie działalności stawka podatku wzrosła z 19,01 zł za metr kw. powierzchni do 20,36 zł.

Zachowano preferencyjne stawki dla rzemieślników - będą płacili o połowę mniej za metr kw. użytkowanej powierzchni, niż inni przedsiębiorcy. Podwyżka nie objęła gruntów i budynków o określonej wielkości, związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - głównie szpitali.

W opinii władz Kielc, podwyżka podatków od nieruchomości zwiększy dochody miasta o niecałe 4 mln zł. W projekcie budżetu zakładano wzrost dochodów o 5 mln zł. Różnica zostanie pokryta z cięć w wydatkach na promocję miasta o 500 tys. zł i na profilaktyczne programy zdrowotne o 440 tys. zł.

Władze Kielc postanowiły od nowego roku zmienić stawki opłat za mieszkania komunalne i socjalne. Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Marek Klikowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że stawki za czynsze nie były zmieniane od 2002. "To w zasadzie nie podwyżka, a waloryzacja o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2003-2010. Rosną koszty usług budowlanych, remontowych i zarządzenia obiektami - stąd nowe stawki. Musimy mieć za co utrzymać budynki" - tłumaczył.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK