reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podatek od nieruchomości od gruntów objętych obszarem rewitalizacji od 2016 r.

Podatek od nieruchomości od gruntów objętych obszarem rewitalizacji od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. maksymalna wysokość stawki podatku od nieruchomości - od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – wynosi 3 zł od 1 m2 powierzchni.

Zmianę przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849, z późn. zm.) w zakresie stawki podatku od nieruchomości, przewiduje ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. poz. 1777).

Ustawa o rewitalizacji wprowadziła do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nową stawkę podatku od nieruchomości od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych od 1 stycznia 2016 r.

Stawka podatku od nieruchomości, o której mowa powyżej została wprowadzona poprzez uzupełnienie treści art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z którego wynika, że rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości.

Ministerstwa Finansów, zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w piśmie Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z dnia 16 listopada 2015 r. (PL-LS.834.116.2015), jednoznacznie wskazuje, że ustalenie stawek podatku od nieruchomości wymienionych w tym artykule jest ustawowym obowiązkiem rady gminy, od którego nie może się ona uchylać.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Ze względu na powyższe przepisy rady gmin podejmując uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, niezależnie od tego czy dana gmina podjęła działania rewitalizacyjne, powinny określić stawkę podatku od nieruchomości od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. poz. 1777), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – w wysokości maksymalnej 3 zł od 1 m2 powierzchni (znowelizowany art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Opłata reklamowa

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama