| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Interpretacje i orzecznictwo

Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Aktualizacja: 13.10.2008

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość z nieukończoną budową po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, nie będzie musiał zwracać ulgi budowlanej, z której korzystał na tę nieruchomość. »

Umorzony podatek nie jest ani przychodem, ani kosztem

Aktualizacja: 09.10.2008

Umorzona kwota podatku od nieruchomości nie powinna stanowić przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Nie powinna być także ujmowana w rocznym zeznaniu podatkowym. »

Rejestracja auta nie rodzi obowiązku podatkowego

Aktualizacja: 06.10.2008

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych nie jest związany wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można tracić z pola widzenia, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności. »

Za zaległości podatkowe spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie

Aktualizacja: 01.10.2008

Wspólnik spółki cywilnej odpowiada solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności spółki. Zasada ta dotyczy także byłego wspólnika w stosunku do zaległości podatkowych powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem. »

Podstawą ustalenia podatku jest cena nabycia

Aktualizacja: 30.09.2008

Prawidłowe ustalenie wysokości podatku akcyzowego powinno polegać na zastosowaniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu tych samych zasad obliczania podatku, które stosuje się w odniesieniu do pojazdów nabywanych w kraju, przy założeniu, że podstawą opodatkowania jest cena samochodu, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić, a więc ustalona kwota nabycia. »

Bonus dla emeryta jest przychodem ze stosunku pracy

Aktualizacja: 26.09.2008

Bonusy wypłacane przez spółkę pracownikom odchodzącym na emeryturę lub rentę są opodatkowane jako przychody ze stosunku pracy. Spółka musi wystawić PIT-11. »

Fiskus nie może ingerować w ewidencję gruntów

Aktualizacja: 24.09.2008

Podatnik, który kwestionuje dane z ewidencji gruntów, powinien wszcząć procedurę ich zmiany. Danych tych nie może zmienić organ podatkowy. Na treść decyzji w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości nie wpływa brak dokumentów, z których wynikałoby, że podatnik jest właścicielem nieruchomości. »

Jeśli transakcja podlega VAT, nie ma PCC

Aktualizacja: 17.09.2008

Jeśli usługa nabycia wierzytelności podlega opodatkowaniu VAT, to jest ona wyłączona spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. »

Przelew zaliczki na podatek po terminie

Aktualizacja: 16.09.2008

Bank nie zrealizował polecenia przelewu należności w terminie zleconym przez jednostkę. W związku z tym zaliczki na podatek dochodowy pracowników jednostki za luty 2008 r. wpłynęły do urzędu skarbowego 21 zamiast 20 marca. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za niewpłacone na czas zaliczki pracowników? »

Mały podatnik ma prawo do jednorazowej amortyzacji

Aktualizacja: 12.09.2008

Mały podatnik ma prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji, gdyż korzystanie z pomocy de minimis w formie jednorazowej amortyzacji nie może być utożsamiane z nabyciem środków transportu. »

Bank może zaliczyć rezerwę do kosztów

Aktualizacja: 10.09.2008

Banki, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, mogą zaliczać do kosztów podatkowych rezerwę na poniesione nieudokumentowane ryzyko kredytowe (IBNR) do wysokości rezerwy na ryzyko ogólne (RRO). »

Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe

Aktualizacja: 08.09.2008

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Przedawnia się jednak tak jak zobowiązanie podatkowe. »

Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

Aktualizacja: 02.09.2008

Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością? »

Sprzedaż mieszkania z darowizny nie pozbawia ulgi

Aktualizacja: 29.08.2008

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie i budowa domu za otrzymane z tej transakcji pieniądze nie pozbawią podatniczki ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. »

Komis maszyn rolniczych musi mieć kasę fiskalną

Aktualizacja: 27.08.2008

Dostawa maszyn rolniczych w ramach komisu nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK