REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z refundacji i ulgi nie można korzystać jednocześnie

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który otrzymał dofinansowanie ze spółdzielni, dokona zwrotu otrzymanej refundacji i jednocześnie nie wycofa kwoty wpłaconej na fundusz remontowy, może ubiegać się o zwrot doliczenia do podatku w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zwrócił otrzymaną refundację.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

W 2002 roku podatniczka wymieniła we własnym zakresie okna. Jednocześnie na podstawie regulaminów obowiązujących w spółdzielni mieszkaniowej wpłaca składki na celowy fundusz wymiany okien, będący składnikiem funduszu remontowego. W 2006 roku podatniczka otrzymała od spółdzielni częściowy zwrot kosztów poniesionych w 2002 roku w związku z wymianą okien, z jednoczesnym zobowiązaniem zwrotu otrzymanej kwoty w miesięcznych ratach wraz z czynszem. Koszt wymiany okien, jak i wpłaty na celowy fundusz wymiany okien (w latach 2001-2005) były przez podatniczkę odliczane w ramach ulgi remontowej. W zeznaniu podatkowym za rok 2006 podatniczka doliczyła do podatku 19 proc. kwoty otrzymanej od spółdzielni, tj. 558,57 zł. Czy wpłacając z powrotem do kasy spółdzielni otrzymaną kwotę 2939,83 zł, podatniczka powinna płacić podatek?

ODPOWIEDŹ IZBY

W myśl art. 27a ust. 14 ustawy o PIT w brzmieniu z 2003 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Z kolei z treści art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o PIT (w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku), podatnik jest zobowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

Zatem podatnicy, którzy korzystali z odliczeń od podatku w związku z poniesieniem wydatków związanych z wymianą stolarki okiennej, a następnie otrzymali zwrot części odliczonej kwoty od spółdzielni mieszkaniowej, są zobowiązani doliczyć do podatku należnego za dany rok, w którym nastąpił zwrot - 19 proc. kwoty zwróconej przez spółdzielnię mieszkaniową.

Odnosząc te regulacje do omawianego przypadku, w sytuacji gdy zarówno koszt wymiany okien, dokonanej w 2002 roku, jak i wpłaty na celowy fundusz wymiany okien (w latach 2001-2005) były przez podatniczkę odliczane w ramach ulgi remontowej, a następnie - tj. w 2006 roku - podatniczka otrzymała w ramach refundacji kwotę w wysokości 2939,83 zł, była zobowiązana doliczyć do podatku należnego za 2006 rok 19 proc. kwoty otrzymanej od spółdzielni, tj. 558,57 zł.

Ponadto, jeżeli w 2007 roku, czyli następującym po roku, w którym podatniczka otrzymała dofinansowanie ze spółdzielni, dokona zwrotu otrzymanej refundacji, tj. kwoty 2939,83 zł, i jednocześnie nie wycofa kwoty zgromadzonej na indywidualnym koncie w związku z wpłatami na celowy fundusz wymiany okien, podatniczka może się ubiegać o zwrot doliczonej do podatku kwoty 558,57 zł, w zeznaniu podatkowym za rok, w którym dokona zwrotu otrzymanej refundacji, tj. w 2007 roku. Jednocześnie w sytuacji, gdyby w 2007 roku podatniczka wycofała środki zgromadzone w latach 2000-2005 na indywidualnym koncie (niezależnie od formy wycofania) będzie zobowiązana, w zeznaniu podatkowym za rok 2007, doliczyć do podatku dokonane wcześniej z tego tytułu odliczenia na fundusz remontowy.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 sierpnia 2007 r., nr PB I-3/4117/IN-41/US/07/FM

EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA