reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Konsekwencją stwierdzenia firmanctwa jest pozbawienie podatnika prawa do rozliczenia VAT - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.


ORZECZENIE

Spółka jawna zajmująca się obrotem paliwami kupowała towar od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przeprowadzonego śledztwa okazało się, że kontrahent podatniczki był firmantem. Inaczej mówiąc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością była tylko parawanem dla działalności innej osoby.

Nabywca paliwa nic o tym jednak nie wiedział. Organy podatkowe zakwestionowały rozliczenia VAT za wrzesień-grudzień 2001 r. oraz styczeń-marzec 2002 r. Powodem było stwierdzenie, że wystawca faktur, z których spółka rozliczyła VAT, firmował działalność innej osoby.

Organy podatkowe nie kwestionowały, że faktury potwierdzają fikcyjne transakcje. Z materiału dowodowego wynikało, że faktury były wystawiane, podatek został odprowadzony. Nie było wątpliwości także co do tego, że paliwo zostało wydane, a pieniądze za nie trafiły na konto spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Problem jednak w tym, że w ocenie organów podatkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie była podmiotem, który prowadził działalność, dlatego też wystawiała puste faktury.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Zdaniem skarżącej to, że paliwo nie było własnością wystawcy faktury nie oznacza, że nie nabyła ona towaru. W świetle prawa cywilnego spółka nabyła paliwo. Nie wiedziała o firmanctwie i nie może ponosić negatywnych skutków przestępczej działalności swojego kontrahenta.

Wojewódzki sąd administracyjny przyznał jednak rację organom podatkowym. Udowodnienie firmanctwa oznacza, że podmiotem prowadzącym działalność i podatnikiem jest firmowany, a nie firmujący. A ponieważ faktury zostały wystawione przez podmiot, który faktycznie nie prowadził działalności, skarżąca straciła prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. W ocenie NSA podatniczka nie podważyła skutecznie, że firmanctwo nie miało miejsca. A skoro tak, to ustalenie, że to nie wystawca faktur prowadził działalność skutkowało pozbawieniem podatnika prawa do odliczenia VAT.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IFSK 1392-1393/06

CZYM JEST FIRMANCTWO

Firmanctwo polega na posługiwaniu się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innej osoby za jej zgodą w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama