REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Aleksandra Tarka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konsekwencją stwierdzenia firmanctwa jest pozbawienie podatnika prawa do rozliczenia VAT - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

ORZECZENIE

Autopromocja

Spółka jawna zajmująca się obrotem paliwami kupowała towar od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przeprowadzonego śledztwa okazało się, że kontrahent podatniczki był firmantem. Inaczej mówiąc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością była tylko parawanem dla działalności innej osoby.

Nabywca paliwa nic o tym jednak nie wiedział. Organy podatkowe zakwestionowały rozliczenia VAT za wrzesień-grudzień 2001 r. oraz styczeń-marzec 2002 r. Powodem było stwierdzenie, że wystawca faktur, z których spółka rozliczyła VAT, firmował działalność innej osoby.

Organy podatkowe nie kwestionowały, że faktury potwierdzają fikcyjne transakcje. Z materiału dowodowego wynikało, że faktury były wystawiane, podatek został odprowadzony. Nie było wątpliwości także co do tego, że paliwo zostało wydane, a pieniądze za nie trafiły na konto spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Problem jednak w tym, że w ocenie organów podatkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie była podmiotem, który prowadził działalność, dlatego też wystawiała puste faktury.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Zdaniem skarżącej to, że paliwo nie było własnością wystawcy faktury nie oznacza, że nie nabyła ona towaru. W świetle prawa cywilnego spółka nabyła paliwo. Nie wiedziała o firmanctwie i nie może ponosić negatywnych skutków przestępczej działalności swojego kontrahenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wojewódzki sąd administracyjny przyznał jednak rację organom podatkowym. Udowodnienie firmanctwa oznacza, że podmiotem prowadzącym działalność i podatnikiem jest firmowany, a nie firmujący. A ponieważ faktury zostały wystawione przez podmiot, który faktycznie nie prowadził działalności, skarżąca straciła prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. W ocenie NSA podatniczka nie podważyła skutecznie, że firmanctwo nie miało miejsca. A skoro tak, to ustalenie, że to nie wystawca faktur prowadził działalność skutkowało pozbawieniem podatnika prawa do odliczenia VAT.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IFSK 1392-1393/06

CZYM JEST FIRMANCTWO

Firmanctwo polega na posługiwaniu się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innej osoby za jej zgodą w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA