Moment rozpoznania przychodu przy sprzedaży gazet
REKLAMA
REKLAMA
Indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 kwietnia 2008 r. (nr IPPB1/415-134/08-2/ES)
REKLAMA
Stan faktyczny
(...) Wnioskodawca jest właścicielem firmy i wydaje gazetę bezpłatnych ogłoszeń. Faktury za sprzedaż gazety na rzecz kolportera wystawiane są zgodnie z umową po otrzymaniu protokołu rozliczenia sprzedaży gazet, nie później jednak niż 30 dni od dnia przekazania gazet do kolportera. 31 grudnia 2007 r. wydrukowane gazety zostały przekazane do kolportera w celu sprzedaży - protokoły rozliczenia sprzedaży gazet od kolportera strona otrzymała zgodnie z umową 14 stycznia 2008 r.
Faktura z tytułu sprzedaży gazet danego wydania została wystawiona 14 stycznia 2008 r. z datą sprzedaży 31 grudnia 2007 r., a więc przychód należny u wydawcy powstaje w grudniu 2007 roku w dniu wydania gazety do kolportera.
Koszty bezpośrednie związane z wydrukiem danego wydania gazety są kosztami okresu roku, w którym zarachowano podatkowy przychód z tytułu sprzedaży gazet, tj. roku 2007.
Pytanie
Czy przychód należny z tytułu sprzedaży gazet danego wydania dotyczy grudnia 2007 r., tj. w momencie wydania rzeczy, czy moment wystawienia faktury, tj. 14 stycznia 2008 r., jest momentem zarachowania przychodu należnego?
Czy koszty bezpośrednie będą kosztami grudnia 2007 r., czy stycznia 2008 r., w którym została wystawiona faktura z tytuły sprzedaży gazety?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy przychód należny z tytułu sprzedaży gazet wydanych do kolportera 31 grudnia 2007 r. będzie przychodem roku 2007, a koszty bezpośrednie związane z wydrukiem gazet będą kosztami okresu/roku, w którym zarachowano podatkowy przychód z tytułu sprzedaży gazet, tj. roku 2007.
Stanowisko organu podatkowego
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
(...) Stosownie natomiast do art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i powołanej ustawy.
W przedstawionym stanie faktycznym nie znajduje zastosowanie powołany wyżej art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Również art. 14 ust. 1h, 1i nie odnosi się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.
W związku z powyższym datę powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem takiego stanu faktycznego jak wydanie rzeczy (towaru).
Jednak w przypadku wystawienia faktury bądź uregulowania należności - przed dniem wydania towarów - przychód powstaje w dniu wystawienia tej faktury lub otrzymania zapłaty. Jeżeli więc dojdzie do wydania rzeczy (towaru), bez wystawienia faktury albo uregulowania należności, to w dniu wydania towaru powinien zostać wykazany przychód należny z tego tytułu.
A zatem w przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca powinien wykazać przychód podatkowy w momencie wydania towarów handlowych kontrahentowi, tj. 31 grudnia 2007 r.
(...) Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów. (...)
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe, jak również podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów, jeżeli stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego, stosują zasadę wynikającą z art. 22 ust. 5 ustawy, zgodnie z którą potrącanie poniesionych kosztów bezpośrednich następuje w roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, a kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, tzw. kosztów pośrednich, w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 5c ustawy).
Mając powyższe na względzie, koszty bezpośrednie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym wystąpi związany z nimi przychód. (...)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat