Czy błąd w numerze rejestracyjnym samochodu na fakturze pozwala zaliczyć wydatek do kosztów
REKLAMA
REKLAMA
Powołany art. 22 ustawy o PIT nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Warunkiem koniecznym do uznania poniesionego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest racjonalne i gospodarczo uzasadnione wykazanie jego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. „Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania (…), pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganego przychodu.” (por. np. wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 1995 r., III SA 502/94, ONSA 1996/2/95).
REKLAMA
Aby zaliczyć poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodów musi on być udokumentowany. Jednakże żaden przepis nie określa warunków jakie muszą spełniać dokumenty potwierdzające wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Oczywiście odrębne przepisy (np. przepisy dot. VAT) określają jakie dane powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura, niemniej jednak nie odnoszą się one do skutków niezaliczenia wydatku do kosztów przy popełnionym błędzie np. polegającym na nieprawidłowo wpisanym numerze rejestracyjnym samochodu na fakturze potwierdzającej dokonaną transakcję (np. zakupu benzyny).
Polecamy: serwis VAT
Niewłaściwie wpisany numer rejestracyjny samochodu (lub w ogóle jego brak w dokumencie) nie może wprost dyskwalifikować faktur dokumentujących zakup paliwa jako dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów przez firmę. Nie ma przepisu, który mógłby być uzasadnieniem odmowy organu podatkowego zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów udokumentowanego fakturą ze wskazanym błędem.
Z całą pewnością jedynie stwierdzenie, iż wskazywany wydatek nie został dokonany przez firmę lub koszt nie został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu firmy, powoduje niemożliwość zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów - a nie błąd w numerze rejestracyjnym samochodu.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat