reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Przyporządkowanie kosztów podatkowych do źródła przychodu (PIT)

Przyporządkowanie kosztów podatkowych do źródła przychodu (PIT)

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wszelkiego rodzaju dochody, oprócz dochodów zwolnionych w ustawie z opodatkowania oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w danym okresie. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Obniżenie sumy przychodów z danego źródła może nastąpić tylko o te koszty uzyskania przychodów, które tego źródła dotyczą.

Jeżeli uzyskujemy przychody z najmu lokali i chcemy ustalić dochód z tego źródła, od przychodów odliczymy te koszty uzyskania przychodu, które ponieśliśmy w celu uzyskania przychodu z najmu lub zabezpieczenia albo zachowania tego źródła przychodu.

Zobacz też: Które podatki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

W przypadku dochodów uzyskiwanych z wielu źródeł (dochód ogólny), przedmiotem opodatkowania jest suma dochodów ze wszystkich źródeł (dochodów cząstkowych).

Uzyskując przychody z działalności gospodarczej oraz przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, podatnik powinien więc oddzielnie określić dochody z tych dwóch źródeł.

Uzyska ten wynik, obniżając sumę przychodów z działalności gospodarczej o koszty uzyskania przychodów poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej i w celu uzyskania przychodów z tego źródła przychodu (dochód z działalności gospodarczej).

Następnie podatnik określi dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, a więc obniży sumę przychodów z tego źródła o koszty podatkowe poniesione w celu uzyskania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (dochód z działów specjalnych produkcji rolnej).

Uzyskane dochody z poszczególnych źródeł zsumuje uzyskując dochód ogólny.

A zatem przychody uzyskiwane przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych łączą się w źródła, następnie podatnik pomniejsza sumę przychodów z danego źródła o koszty uzyskania przychodów poniesione w celu uzyskania przychodów z tego właśnie źródła uzyskując w ten sposób dochód z danego źródła.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z kilku źródeł, po określeniu dochodu z każdego z nich, powinien je zsumować.

Zobacz też: Wydatki poniesione przez osobę fizyczną na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako koszt uzyskania przychodów

Z innymi dochodami podatnik nie połączy dochodów uzyskanych w związku z likwidacją działalności gospodarczej, przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (nie płacące w Polsce podatku od wszystkich swoich dochodów albo przychodów), przychodów opodatkowanych ryczałtem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama