| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Można stosować 50% koszty do części wynagrodzenia

Można stosować 50% koszty do części wynagrodzenia

Pracodawca ma prawo zastosować 50% koszty uzyskania przychodu do tej części wynagrodzenia pracownika, która dotyczy jego działalności twórczej na rzecz pracodawcy. Do części wynagrodzenia za wykonywanie prac, które nie będą miały twórczego charakteru, należy zastosować zwykłe koszty pracownicze.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 13 maja 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-203/16/AK.

Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione w stanie faktycznym, stwierdzić należy, że skoro istotnie w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy Wnioskodawca wykonuje pracę twórczą, w efekcie której powstają dzieła stanowiące utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których prawa autorskie następnie są przekazywane na rzecz pracodawcy, a ponadto na podstawie prowadzonej u pracodawcy ewidencji czasu pracy pracowników (w postaci systemu informatycznego) można określić, ile godzin pracy w ciągu każdego dnia pracownik (Wnioskodawca) poświęca na działalność twórczą, ale także ile godzin pracy nie jest związanych z tą działalnością (i odpowiednio do tych godzin przypisać wysokość wynagrodzenia), to do tej części wynagrodzenia dotyczącej działalności twórczej można stosować, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% koszty uzyskania przychodów, z uwzględnieniem limitu wynikającego z art. 22 ust. 9a tejże ustawy.

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów

Organ podatkowy słusznie zauważył, że 50% koszty uzyskania przychodu mają zastosowanie nie tylko do działalności twórczej wykonywanej w ramach tzw. wolnych zawodów. Mają do nich prawo również pracownicy pracujący na etatach, jeżeli w ramach obowiązków wykonują na rzecz pracodawcy pracę twórczą, w efekcie której powstają dzieła stanowiące utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pracodawcy muszą pamiętać, że 50% koszty nie mogą łącznie w roku podatkowym przekroczyć kwoty 42 764 zł, tj. 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy można stosować 50% koszty do części wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi – interpretacja MF" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »