Czy wydatki na utrzymanie psa przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów
Katalog kosztów uzyskania przychodów nie jest zamknięty. Przedsiębiorcy mogą więc zaliczać do kosztów uzyskania przychodów różnego rodzaju transakcje. Najważniejsze, aby podczas ewentualnej kontroli móc wykazać, że dany koszt był poniesiony w celu osiągnięcia zysków.
REKLAMA
Czy zatem posiadanie psa stróżującego to nie jest podobny koszt, jak zakup instalacji alarmowej czy koszt usługi firmy ochroniarskiej?
Wydatek związany z posiadaniem czworonoga to jego zakup, a także utrzymanie (czyli żywienie, tresura, szczepienia i ewentualny koszt leczenia).
Nieściągalne należności w kosztach uzyskania przychodu
Wydatki na mieszkanie jako koszty uzyskania przychodu firmy
Utrzymanie psa a koszty uzyskania przychodu – interpretacja
Jeśli chodzi o interpretacje podatkowe w tej sprawie, to mogą być one pomocne w celu określenia jakie jest stanowisko organów podatkowych (pamiętajmy, że jeśli zależy nam na tym, by żaden urzędnik nie podważył naszego stanowiska w danej sprawie, należy wystąpić o nią osobiście).
W tej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/1/415-170/10/KB, w której potwierdził, że wydatki na zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia psa stróżującego (tj. pełniącego określone funkcje w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa) stanowią koszt uzyskania przychodów. Z podobnych względów możemy także odliczyć VAT związany z takimi wydatkami.
Ważne jest jednak rozgraniczenie czy utrzymanie psa ma stanowić jedynie wydatek firmowy. Może być to trudne, jeśli np. w prowadzimy firmę w tym samym miejscu, w którym mieszkamy.
REKLAMA
W przytoczonej interpretacji pytającą była właścicielka biura rachunkowego, która prowadziła działalność we własnym domu i miała kilku pracowników. Do biura prowadziło osobne wejście, nie było jednak ono odgrodzone od pozostałej części posesji. W domu znajdowały się dwa psy, które były prywatnym nabytkiem właścicielki firmy. Planowała ona zakup kolejnego psa, który miałby za zadanie po odbyciu szkolenia bronić biura.
W odpowiedzi Dyrektor IS w Katowicach stwierdził, że „wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki związane z utrzymaniem zakupionego psa, tj. wydatki na jego zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia, lecz jedynie w takiej części, w jakiej pies ten będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, a nie dla celów prywatnych. Pamiętać przy tym należy, iż to na Wnioskodawczyni, jako odnoszącej korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania, w jakiej części wydatki te mają związek z prowadzoną przez nią pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania”.
Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej - Środki trwałe wycena, amortyzacja i likwidacja
Zgodnie z tą interpretacją wydatki na zakup i utrzymanie psa stróżującego są kosztem uzyskania przychodu. Jedynie problematyczne może być wykazane w jakiej części mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeśli firma ma siedzibę w majątku prywatnym właściciela firmy. Jednak przez analogię nie powinno być takich wątpliwości, w przypadku gdy firma stanowi odrębny budynek/majątek, a pies stróżujący przebywa jedynie na posesji należącej do przedsiębiorstwa.
Pamiętajmy także, że zwierzęta nie mogą być amortyzowane, gdyż przepisy nie wymieniają inwentarza żywego jako środka trwałego. Zakup np. psa stróżującego można zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo w dacie poniesienia wydatku.
Autor: Magdalena Podgórska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat