Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na elegancką odzież
REKLAMA
REKLAMA
Tak orzekł NSA w wyroku z 25 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2213/13.
REKLAMA
Stan faktyczny
Doradca podatkowy występuje na rozprawach przed sądami administracyjnymi oraz przed Krajową Izbą Odwoławczą, odbywa spotkania z urzędnikami z organów podatkowych, przeprowadza audyty podatkowe w siedzibie klientów itp. Z uwagi na obowiązujące standardy, czynności te doradca podatkowy wykonuje ubrany w garnitur. Doradca wystąpił o interpretację, czy ma prawo do zaliczenia wydatków na zakup garniturów do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych?
Zdaniem doradcy zakup garniturów stanowi ogólny koszt w jego działalności gospodarczej i jest związany z uzyskiwaniem przez niego przychodów. Podkreślił, że garnitury byłyby noszone wyłącznie przy wykonywaniu czynności zawodowych.
Stanowisko organów podatkowych
Minister Finansów uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że wydatki na zakup garnituru nie mają wpływu na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. Prowadzona działalność nie wymaga zakupu tych rzeczy ani ze względu na wymagania technologiczne czy sanitarne, ani bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie można uznać zakupu za wydatki niezbędne do uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Minister podniósł, że niezależnie od prowadzenia działalności gospodarczej każda osoba musi nabywać i posiadać ubrania i obuwie, które zużywają się przez sam fakt funkcjonowania tej osoby. Dlatego zakup tych rzeczy stanowi spełnienie zwykłych potrzeb danej osoby fizycznej, niezależnie od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą, czy też nie. Podatnik wniósł skargę do WSA.
Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych
Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek
Stanowisko sądów
WSA w Warszawie uznał, że skarga jest niezasadna. Stwierdził, że brak jest przepisów nakazujących doradcy podatkowemu wykonywanie czynności zawodowych w określonym stroju, tak jak to jest w przypadku np. adwokatów czy radców prawnych, którzy przed sądami powinni występować w togach.
Stwierdził, że pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągniętym bądź zakładanym celem działalności gospodarczej musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Związek ten powinien mieć charakter obiektywny. Nie będzie traktowany jako koszt uzyskania przychodów wydatek, który poddany obiektywnej ocenie nie pozostaje w związku z osiągnięciem przychodu ani też nie ma realnego wpływu na źródło jego powstania. Garnitur i koszula są rzeczami osobistymi, których zakup nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, bez względu na to, czy i w jakim stopniu są używane w działalności. Wydatki na ten cel są ściśle związane z realizacją osobistych potrzeb, niezależnie od prowadzonej działalności bądź wykonywanej pracy.
Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy
Sąd wskazał, że wobec uznania zakupu garnituru za wydatek o charakterze osobistym zbędna stała się analiza, czy wydatek ten uznać można za poniesiony w celu uzyskania przychodu. Również wskazanie przez doradcę, że garnitury będą noszone wyłącznie przy wykonywaniu obowiązków zawodowych, nie wpływa na fakt, że ich zakup nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Rozpatrujący skargę NSA podzielił poglądy sądu niższej instancji i stwierdził, że doradca podatkowy, występujący w eleganckiej garderobie przed organami podatkowymi, sądami i na spotkaniach z klientami, nie może zaliczyć wydatku na jej zakup do kosztów podatkowych.
Karnet na basen nie jest kosztem dla agenta ubezpieczeniowego
Od redakcji:
Wyrok jest niekorzystny dla podatników. Potwierdza kształtującą się od kilku lat linię orzeczniczą w kwestii zakazu zaliczania do kosztów wydatków na garderobę, w tym garnitury. Występujący przed sądami administracyjnymi doradcy podatkowi ponoszą koszty na garnitury, które są znaczącym wydatkiem. Wydatki na stroje urzędowe radców prawnych czy adwokatów mogą być kosztem podatkowym, natomiast doradcy podatkowi nie mają strojów urzędowych, a wydatków na strój, w którym reprezentują klientów, nie mogą zaliczyć do kosztów.
Wiesława Moczydłowska
ekspert w zakresie rachunkowości i podatków, praktyk, autorka licznych publikacji w prasie specjalistycznej, wykładowca na wyższych uczelniach, kursach i szkoleniach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat