reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Zmiana planowanego okresu używania środka trwałego skutki podatkowe

Zmiana planowanego okresu używania środka trwałego skutki podatkowe

Spółka jawna kupiła 1 marca 2009 r. zestaw komputerowy za cenę 4 000 zł netto. Zestaw zamierzała wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej do końca 2009 r. i dlatego spółka nie wprowadziła komputera do ewidencji środków trwałych, a cenę jego zakupu zaliczyła bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W trakcie roku zmieniła plany i postanowiła wykorzystywać zestaw komputerowy ponad rok. Czy spółka może zaliczyć komputer do środków trwałych, amortyzować i zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów?

Środki trwałe podlegające amortyzacji podatnik powinien wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany, podatnik może zaliczyć składnik majątkowy w dacie późniejszej od daty przekazania komputera do używania, ale w takim przypadku ciążą na nim dodatkowe obowiązki.

Późniejszy termin wprowadzenia środka trwałego do ewidencji to tzw. ujawnienie środka trwałego. W takim przypadku amortyzację podatnik może amortyzować komputer, ale amortyzację rozpocznie od miesiąca następującego po miesiącu w którym ujawniono zestaw komputerowy, tj. dokonano faktycznej czynności jego wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Odpisy amortyzacyjne podatnik zaliczy do kosztów podatkowych.

W przypadku ujawnienia środka trwałego podatnik powinien:

1. zaliczyć zestaw komputerowy do środków trwałych w cenie jego nabycia,

2. zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia, a kwotą odpisów amortyzacyjnych przypadającą na okres jego dotychczasowego używania, obliczonych dla środka trwałego przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej określonej w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych (załącznik do ustaw); jeżeli różnica ta jest większa od kosztów danego miesiąca, nierozliczona nadwyżka tej różnicy pomniejsza koszty w następnych miesiącach,

3. stosować stawkę amortyzacji określoną w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,

4. wpłacić, w terminie do 20 dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie zestawu komputerowego do dnia zaliczenia zestawu komputerowego do środków trwałych. Naliczoną kwotę odsetek podatnik wykaże w zeznaniu rocznym.

Od 1 stycznia 2009 r. odsetki są naliczane według zwykłej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, obowiązującej w dniu zaliczenia składnika majątku do środków trwałych.

Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

Podstawa prawna: art. 22d ust. 2, 22e ust. 2, 22h ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama