Wynajem komputerów od zagranicznej firmy – podatek u źródła
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają przychody z tytułu udzielenia prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego. Pojęcie urządzenia przemysłowego nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego, wobec czego należy odnieść się do jego potocznej definicji.
REKLAMA
Przykładowo (rozpatrując sprawę dotyczącą uznania przez organy podatkowe komputerów za urządzenia przemysłowe), WSA we Wrocławiu w wyroku z 8 marca 2010 roku (I SA/Wr 1857/09) odwołał się do zawartej w słowniku PWN ("Słownik Języka Polskiego", PWN Warszawa 1996 r., tom III, str. 575) definicji, zgodnie z którą urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę, urządzenie przeładunkowe, transportowe natomiast przymiotnik "przemysłowy" oznacza „dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, stosowany w przemyśle”.
Wypożyczanie sprzętu komputerowego zamiast kupna - czy to się opłaca?
Wypożyczanie sprzętu biurowego - co można wynająć i czy to się opłaca?
Zdaniem sądu, przemysł to produkcja materialna polegająca na wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy zastosowaniu urządzeń mechanicznych.
W świetle powyższej definicji "urządzeniem przemysłowym" będzie takie urządzenie, które przeznaczone jest do wykorzystania w przemyśle i jego zastosowanie wiąże się ściśle z tą dziedziną.
WSA podkreślił także, że komputer to urządzenie elektroniczne sterowane przez program, przetwarzające informacje zapisane cyfrowo, służące do przetwarzania, porządkowania i wyszukiwania danych oraz sterowania pracą innych urządzeń, wobec czego nie może być on uznany za urządzenie przemysłowe.
Pogląd powyższy zasługuje na aprobatę, gdyż zastosowanie komputera (sprzętu komputerowego) jest bardzo szerokie i nie ogranicza się jedynie do przemysłu, który jest jedną z dziedzin, w której wykorzystywane są komputery.
Ponadto, sam komputer nie spełnia zadań przemysłowych, może natomiast sterować urządzeniami wykorzystywanymi w przemyśle.
Nie można więc przypisywać decydującego znaczenia okoliczności, że dane urządzenie może być potencjalnie wykorzystane w określonej dziedzinie (to samo odnosi się do uznania komputera za urządzenie handlowe lub naukowe, których wynajęcie również podlega podatkowi u źródła)
Należy jednocześnie zaznaczyć, że odmienny pogląd bywa niekiedy wyrażany przez organy podatkowe.
Cytowany powyżej wyrok WSA został wydany w sprawie, w której organ podatkowy stwierdził, że wynajęcie sprzętu komputerowego podlega opodatkowaniu tzw.”podatkiem u źródła”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat