| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Wynajem komputerów od zagranicznej firmy – podatek u źródła

Wynajem komputerów od zagranicznej firmy – podatek u źródła

Polskie firmy coraz częściej korzystają ze specjalnego sprzętu komputerowego należącego do zagranicznych podmiotów. W przypadku bowiem realizacji określonych zleceń, bardziej opłaca się wynająć czasowo taki sprzęt niż go nabywać. W tym miejscu jednak pojawia się wątpliwość, czy sprzęt ten nie stanowi tzw. „urządzenia przemysłowego”, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają przychody z tytułu udzielenia prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego. Pojęcie urządzenia przemysłowego nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego, wobec czego należy odnieść się do jego potocznej definicji.

Przykładowo (rozpatrując sprawę dotyczącą uznania przez organy podatkowe komputerów za urządzenia przemysłowe), WSA we Wrocławiu w wyroku z 8 marca 2010 roku (I SA/Wr 1857/09) odwołał się do zawartej w słowniku PWN ("Słownik Języka Polskiego", PWN Warszawa 1996 r., tom III, str. 575) definicji, zgodnie z którą urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę, urządzenie przeładunkowe, transportowe natomiast przymiotnik "przemysłowy" oznacza „dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, stosowany w przemyśle”.

Wypożyczanie sprzętu komputerowego zamiast kupna - czy to się opłaca?

Wypożyczanie sprzętu biurowego - co można wynająć i czy to się opłaca?


Zdaniem sądu, przemysł to produkcja materialna polegająca na wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy zastosowaniu urządzeń mechanicznych.

W świetle powyższej definicji "urządzeniem przemysłowym" będzie takie urządzenie, które przeznaczone jest do wykorzystania w przemyśle i jego zastosowanie wiąże się ściśle z tą dziedziną.

WSA podkreślił także, że  komputer to urządzenie elektroniczne sterowane przez program, przetwarzające informacje zapisane cyfrowo, służące do przetwarzania, porządkowania i wyszukiwania danych oraz sterowania pracą innych urządzeń, wobec czego nie może być on uznany za urządzenie przemysłowe.

Pogląd powyższy zasługuje na aprobatę, gdyż zastosowanie komputera (sprzętu komputerowego) jest bardzo szerokie i nie ogranicza się jedynie do przemysłu, który jest jedną z dziedzin, w której wykorzystywane są komputery.

Ponadto, sam komputer nie spełnia zadań przemysłowych, może natomiast sterować urządzeniami wykorzystywanymi w przemyśle.

Nie można więc przypisywać decydującego znaczenia okoliczności, że dane urządzenie może być potencjalnie wykorzystane w określonej dziedzinie (to samo odnosi się do uznania komputera za urządzenie handlowe lub naukowe, których wynajęcie również podlega podatkowi u źródła)

Należy jednocześnie zaznaczyć, że odmienny pogląd bywa niekiedy wyrażany przez organy podatkowe.

Cytowany powyżej wyrok WSA został wydany w sprawie, w której organ podatkowy stwierdził, że wynajęcie sprzętu komputerowego podlega opodatkowaniu tzw.”podatkiem u źródła”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK