| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT sprzedaż pracownikom używanych komputerów

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż pracownikom używanych komputerów

Nowy zarząd Spółki postanowił wymienić dotychczas używany w firmie sprzęt komputerowy na nowy. Używane komputery zarząd spółki postanowił sprzedać swoim pracownikom. Komputery te stanowią środki trwałe firmy i są w firmie od 4 lat. Przy zakupie tych komputerów Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.
Jaką stawką należy ww. czynność opodatkować? Czy może przysługuje Spółce prawo do zastosowania zwolnienia od podatku?

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka VAT - co do zasady - wynosi 22 %.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż środki trwałe będące przedmiotem sprzedaży były przez Spółkę używane przez okres dłuższy niż pół roku. Zatem należy zastanowić się, czy w analizowanej sytuacji istnieją przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (jakie zostało przewidziane dla dostawy towarów używanych).

Jak wskazuje bowiem art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Definicja towarów używanych została zawarta w ust. 2 w/w art. 43 ustawy o VAT. I tak, przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Polecamy: serwis Koszty

Należy w tym miejscu wskazać, iż w przypadku towarów używanych, do których zaliczają się jedynie ruchomości – dla zastosowania zwolnienia od podatku - to nie wiek towaru ma znaczenie, ale czas przez jaki towar ten używany jest przez podatnika dokonującego jego dostawy.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw z ust. 2 ustawy o VAT, zwolnienie ma zastosowanie jedynie do sytuacji gdy dostawy dokonuje podatnik, który używał sprzedawane towary. Co więcej, okres używania towaru przez podatnika dokonującego ich dostawy musi wynieść co najmniej pół roku i to po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zatem zwolniona z VAT jest dostawa ruchomości będących towarami używanymi pod warunkiem, że:
• w stosunku do tych towarów podatnikowi będącemu zbywcą nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu,
• podatnik przed sprzedażą używał towarów co najmniej przez pół roku,
• podatnik używał tych towarów po nabyciu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Przy czym warunki te należy wypełnić w sposób łączny.

W analizowanej sprawie Spółka nie wypełnia pierwszego z nich. Przy zakupie przedmiotowych komputerów przysługiwało obecnemu sprzedawcy prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W konsekwencji, czynność tą należy opodatkować podstawową 22% stawką VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »