Jednorazowa amortyzacja jachtu
REKLAMA
REKLAMA
Tak, jest możliwa taka amortyzacja w przypadku jachtu. Podstawowe warunki to:
1) posiadanie statusu małego podatnika albo podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą,
2) uwzględnienia rygorów pomocy de minimis,
3) zachowania limitu rocznego odpisu amortyzacji w ramach jednorazowej amortyzacji w kwocie 50 000 euro (w latach 2009 r. i w 2010 r. 100 000 euro).
REKLAMA
Kluczowe dla przeprowadzenia amortyzacji jednorazowej jest zakwalifikowanie środka trwałego jako należącego do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych). Jachty spełniają ten warunek (zob. podgrupę 77 KŚT).
Jachty oczywiście można amortyzować według innych metod amortyzacji. Np. według zasad dla środków trwałych używanych sezonowo. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w okresie wykorzystywania jachtu przez firmę. Wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.
Mały podatnik 2011 / 2012
Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.
Jest też możliwa amortyzacja jachtu jako używanego środka trwałego. Potwierdził to 7 marca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku (PF/415-1 S.S./II/05). Interpretacje otrzymał podatnik, który zakupił 14-letni jacht w celu świadczenia usług turystycznych. Dla jachtu jako środka transportu chciał ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną, przy okresie amortyzacji 30 miesięcy. Przy czym jacht uznaje się za używany, jeżeli podatnik udowodni, że przed nabyciem był on używany co najmniej przez okres 6 miesięcy.
Wydatki na zakup tego typu aktywów jak jachty przez firmy są często uznawane przez organy podatkowe za wydatki o charakterze reprezentacyjnym, co wyklucza ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat