reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Niedopuszczalność odpisów amortyzacyjnych w przypadku refundacji wydatku

Niedopuszczalność odpisów amortyzacyjnych w przypadku refundacji wydatku

Podatnik w swojej działalności gospodarczej może otrzymać od krajowych lub zagranicznych instytucji i organów środki stanowiące refundację poniesionych przez niego wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych. Najczęściej refundacja dokonywana jest ze środków PFRON, Funduszu Pracy, PHARE.

Przedsiębiorca może też otrzymać dotację na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W sytuacjach, kiedy przedsiębiorca odlicza powyższe wydatki od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym lub otrzymuje ich zwrot w jakiejkolwiek formie, odpisy amortyzacyjne od tych środków oraz wartości nie stanowią kosztów uzyskania przychodów

Odpisy te nie stanowią kosztów podatkowych wyłącznie w części, w której podatnik otrzymał zwrot poniesionych wydatków.

Polecamy: Ulgi

Pozostała część niezwróconych wydatków, o ile powiększa wartość początkową składnika majątku, jest sukcesywnie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Porównaj: Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodu

Uregulowanie prawne tej kwestii zawarte zostało w art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. 

Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. 

Potwierdzenie takiej interpretacji przepisów zawarte zostało m.in. w wyroku WSA w Białymstoku z dnia 26 maja 2008 r., I SA/Bk 166/08:
„Zasadą jest, że konsekwencją wydatku jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych będących kosztami w ujęciu podatkowym. Skoro jednak określone wydatki są podatnikowi zwracane, podatnik zaś nie traci własności środka trwałego, ewentualnie wartości niematerialnej lub prawnej, to ujmowanie odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów podatkowych nie znajduje nie tylko prawnego, ale również racjonalnego uzasadnienia. Przecież w takim przypadku podatnikowi refundowano poniesiony wcześniej wydatek. Zatem ostatecznie, przyjmując w uproszczeniu, można dojść do wniosku, że w takim przypadku podatnik nie poniósł ciężaru finansowego związanego z nabyciem lub wytworzeniem środka trwałego, ewentualnie wartości niematerialnej lub prawnej.”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama