Zbiorcza amortyzacja środków trwałych jest wyjątkiem
REKLAMA
REKLAMA
Regułą jest amortyzacja poszczególnych składników majątku firmy. Tylko wyjątkowo możliwa jest amortyzacja obiektów zbiorczo.
REKLAMA
Przykładem stanowiska organów podatkowych w tej sprawie jest interpretacja indywidualna z 15 czerwca 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-277/10/PSZ). Organ podatkowy stwierdził w niej m.in.:
„Klasyfikując środki trwałe do poszczególnych grup należy posiłkować się Klasyfikacją Środków Trwałych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112 poz. 1317 ze zmianami), Klasyfikacja Środków Trwałych jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.
W Klasyfikacji Środków Trwałych za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Może nim być m.in. np. budynek, maszyna, pojazd mechaniczny.
Jedynie w nielicznych przypadkach dopuszcza się przyjęcie w ewidencji, za pojedynczy obiekt, tzw. obiektu zbiorczego, którym może być np. zespół przewodów rurociągowych, zespół latarni jednego typu użytkowanych na terenie zakładu, ulicy, osiedla lub zespoły komputerowe (część I objaśnienia uwagi wstępne KŚT)”.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat