| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Czy można amortyzować znak towarowy nie objęty prawem ochronnym

Czy można amortyzować znak towarowy nie objęty prawem ochronnym

Amortyzacji podatkowej może podlegać tylko znak towarowy, na który zostało udzielone prawo ochronne w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej. Tak interpretują przepisy NSA i sądy administracyjne.

Przedmiotem amortyzacji podatkowej na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT jest prawo do znaku towarowego, nie zaś sam znak lub też faktyczne wykorzystywanie niezarejestrowanego znaku.

Sam znak towarowy jak i wykorzystywanie niezarejestrowanego znaku towarowego nie są prawem, ani też wykonywaniem nieudzielonego prawa do znaku, ale wyłącznie określonym stanem faktycznym.

Niezarejestrowany znak towarowy, jako dobro niematerialne, może być dostępny więcej aniżeli jednej osobie do czasu uzyskania prawa ochronnego, co wyklucza amortyzację, bo nie może ona przysługiwać wielu podmiotom odnośnie tego samego składnika majątku.

Zgodnie z art. 153 Prawa własności przemysłowej poprzez uzyskanie (konstytutywnego) prawa ochronnego na znak towarowy, nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego. I dopiero wtedy można ustalić osobę uprawnioną wyłącznie do amortyzacji tego znaku.

Taką argumentację można znaleźć w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego (np. z 25 sierpnia 2010 r. - sygn. II FSK 627/09; z 28 kwietnia 2009 r. - sygn. II FSK 23/08; z 27 maja 2009 r. - sygn. II FSK 181/08, czy z 28 sierpnia 2009 r. - sygn. II FSK 412/08).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK