Amortyzacja metodą liniową - obniżenie stawek
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 maja 2013 r. (nr IPTPB3/423-78/13-2/MF). Jest to kolejna interpretacja potwierdzając prawidłowość tego stanowiska.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży produkcji opakowań. Spółka planowała obniżenie wysokość stawek amortyzacyjnych dla niektórych środków trwałych, działając w oparciu o art. 16i ust. 5 ustawy o CIT.
Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała czy jest uprawniona do obniżania stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych amortyzowanych metodą liniową do dowolnego poziomu, np. nawet do wysokości 0,1%?
Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że stawki amortyzacyjne obniżone na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, mogą być ustalone na dowolnie niskim poziomie, np. 0,1% rocznie. Ustawodawca w żaden sposób nie określił limitu, do wysokości którego stawki amortyzacyjne mogą być obniżane. W opinii spółki, oznacza to, iż ustawodawca celowo dał podatnikom możliwość dowolnego kształtowania wysokości odpisów amortyzacyjnych, w ramach metody liniowej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał to stanowisko za prawidłowe.
Zmiana stawek amortyzacyjnych przewidziana w art. 16i ust. 5 ustawy o CIT nie została ograniczona przez ustawodawcę żadnym limitem. Możliwość obniżania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności – decyzja zależy wyłącznie od podatnika.
Spółka może zatem obniżyć stawki amortyzacyjne dla wybranych środków trwałych amortyzowanych metodą liniową, przy uwzględnieniu, iż zmiany stawek dokonuje się od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, stosownie do art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Wysokość obniżenia stawki dla danego środka trwałego jest dowolna, wobec czego spółka ma prawo obniżyć stawkę amortyzacyjną również do poziomu 0,1%.
Agnieszka Hermanowska, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat