REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT 2016) - trwają prace nad projektem rozporządzenia

Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT 2016) - trwają prace nad projektem rozporządzenia
Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT 2016) - trwają prace nad projektem rozporządzenia

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT 2016), które zastąpi rozporządzenie Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT 2010).

W aktualnym wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr RD71 widnieje Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych. Projekt jest przygotowywany przez Główny Urząd Statystyczny i aktualnie znajduje się w uzgodnieniach wewnętrznych tego urzędu. Jak poinformował naszą redakcję Artur Satora, Rzecznik Prasowy Prezesa GUS, przekazania projektu do uzgodnień międzyresortowych ma nastąpić na przełomie maja/czerwca 2016 r.. Wtedy też projekt zostanie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Autopromocja

Planuje się, że do celów statystycznych rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r.

Dlaczego potrzebna jest nowa Klasyfikacja Środków Trwałych

Jak informuje rząd, konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), zwanej dalej „KŚT 2016" jest spowodowana zmianami wprowadzonymi w klasyfikacji z nią powiązanej, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676) oraz nowelizacją rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2015 r. poz. 542 i 2109).

Zmiana ta została dokonana rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 listopada 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1551) i zgodnie z § 3 ust. 1 na dostosowanie zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków oraz systemów' teleinformatycznych, za pomocą których ewidencja la jest prowadzona, przewidziany był termin 36 miesięcy. Zatem termin wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków, upływający w grudniu 2016 roku, powoduje konieczność aktualizacji KŚT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitor Księgowego – prenumerata

Podziały występujące w grupie 1 i 2 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 242, poz. 1622) „zwanej dalej ..KŚT 2010", opracowane zostały zgodnie z grupowaniem Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 oraz z 2002 r. Nr I S. poz. 170) i PKWiU 2008. W związku z tym, obiektom objętym ww. grupami przypisano także odpowiednie symbole PKOB i PKWiU. Natomiast środkom trwałym objętym grupami od 3 do 9 przypisano powiązania z odpowiednimi symbolami PKWiU 2008. W związku z powyższym, wprowadzenie nowej klasyfikacji PKWiU 2015 powoduje konieczność nowelizacji ww. powiązań, a tym samym klasyfikacji KŚT 2010.

Celem opracowania niniejszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów jest wprowadzenie nowej wersji Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT 2016) - zgodnej z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) oraz spójną z aktualnymi przepisami odnoszącymi się do ewidencji gruntów i budynków.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Co się zmieni?

Zakres i rodzaj zmian wprowadzonych do projektu klasyfikacji polega na:
1. zmianie tytułu grupowania;
2. zmianie zakresu grupowania poprzez: przeniesienie części zakresu z jednego grupowania do drugiego, podziału grupowania utworzenia nowego i zmianie zakresu grupowania, z którego utworzono nowe), scalenia dwóch lub kilku grupowali w jedno;
3. przekodowaniu grupowania (tj. zmianie kodu przy zachowaniu jego tytułu i zakresu);
4. rozszerzeniu opisów lub wprowadzeniu opisów wyjaśnień do niektórych rodzajów KŚT.

Najistotniejsze zmiany wprowadzone do KŚT mają dotyczyć:

1. dostosowania zakresowego grupy 0 Grunty do treści rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 listopada 2013 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, między innymi poprzez:
a) uzupełnienie podgrupy KŚT 01 Użytki rolne nowym rodzajem 017 Grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
b) przeniesienie nieużytków z dotychczasowej podgrupy 06 do podgrupy 01, do nowoutworzonego rodzaju 018 Nieużytki,
c) rozszerzenie zakresu rodzaju 033 o tereny w trakcie budowy. Rodzaj len nosi obecnie nazwę Zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie budowy,
d) przeniesienie terenów komunikacyjnych z rodzaju 036 do nowoutworzonej podgrupy 04 Tereny komunikacyjne. W ramach tej podgrupy został dokonany podział na rodzaje: 040 Tereny komunikacyjne pod drogami, 041 Tereny kolejowe, 042 Inne tereny komunikacyjne, 043 Grunty przeznaczone pod budowę dróg publicznych lub linii kolejowych. Opisy do nowoutworzonych rodzajów zostały zaczerpnięte z załącznika nr 6 do rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków,
e) w podgrupie 06 Grunty pod wodami utworzono trzy rodzaje:
- 060 Grunty pod wodami wewnętrznymi,
- 061 Grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi,
- 062 Grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi;

2. wprowadzenia w grupach od 1 do 9 powiązań KŚT z PKWiU 2015;

REKLAMA

3. usunięcia, z grup od 4 do 8, odniesień do zbiorów Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych (KRST) wprowadzonej zarządzeniem Nr 51 Prezesa GUS z dnia 17 grudnia 1991 r. w sprawie stosowania Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych (Dz. Urz. Nr 21. poz. 132) - obecnie nieobowiązującym;

4. dostosowania podziałów w podgrupie 62 Urządzenia dla radiofonii i telewizji, urządzenia telekomunikacyjne, urządzenia alarmowe i sygnalizacyjne do aktualnie stosowanych technologii i urządzeń.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Źródło: KPRM

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA