Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada
REKLAMA
REKLAMA
Osobą współpracującą z prowadzącym działalność gospodarczą jest ktoś pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą i zaangażowany w prowadzenie tej działalności.
REKLAMA
Osoba współpracująca nie jest pracownikiem, czyli nie uzyskuje własnych dochodów, lecz niejako uczestniczy w dochodach małżonka prowadzącego działalność.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie.
Przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Kosztami podatkowymi są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i koszty pozostające w związku pośrednim.
Podatnik powinien umieć wykazać przed fiskusem, że koszty (zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie) zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów lub zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów, nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego korzyść z faktu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu.
Aby stwierdzić, czy wydatki związane z podjętymi przez współpracownika kursem i szkoleniem mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez małżonka pozarolniczej działalności gospodarczej należy ustalić:
- czy wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
- czy wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem
REKLAMA
W przypadku, gdy kursy i szkolenia osoby współpracującej będą miały związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wydatki związane z dokształcaniem stanowią koszty uzyskania przychodów. W przeciwnym razie wydatki te nie będą spełniać kryterium celowości i nie będą mogły być kosztem podatkowym.
Zasadne jest więc stwierdzenie, że wydatki na szkolenie męża będą przydatne w prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ jako współpracownik będzie on wykonywał czynności kierowcy, a więc czynności, które są ściśle związane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej transportem drogowym.
Należy jednak wskazać, że organy skarbowe dość często kwestionują możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy wydatków na finansowania kursów i szkoleń współpracowników (zob. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 marca 2011 r., nr ITPB1/415-1121a/10/DP, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Kutnie z 19 kwietnia 2007r. nr I-415/17/07, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie, 2004.11.18, nr PDF II/415-33/2004).
Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat