Usługa doradcza związana z dotacją na wytworzenie środka trwałego – czy jest kosztem podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki poniesione na zakup usługi doradczej związanej z pozyskaniem dofinansowania na budowę hali produkcyjnej stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodu rozliczane w momencie ich poniesienia.
REKLAMA
Zakup usług doradczych związanych z realizacją procesu ubiegania się o uzyskanie dotacji stanowi ogólny koszt prowadzenia działalności gospodarczej, a jego celem jest pozyskanie przez podatnika określonych środków finansowych. Nabycie tego typu usług nie gwarantuje uzyskania dotacji, lecz jest jedną z form pozyskania kapitału.
Udokumentowanie celowości wydatków na usługi doradcze
Fakt, że otrzymane dofinansowanie służy wytworzeniu środka trwałego nie skutkuje koniecznością ujęcia kosztu usług doradczych w wartości początkowej środka trwałego. Zgodnie z art. 16g. 1 pkt 2 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.
Stosownie zaś do art.16g ust.4 tej ustawy za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.
Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Dopłata do środka trwałego – rozliczenia w CIT
Zakup usług doradczych związanych z pozyskaniem dofinansowania należy bardziej utożsamiać z kosztami ogólnymi zarządu, kosztami operacyjnymi i kosztami operacji finansowych, które nie powiększają wartości początkowej środka trwałego.
Unijne dotacje na specjalistyczne doradztwo w zachodniopomorskim
Również organy podatkowe stają na stanowisku, że zakup takich usług stanowi pośredni koszt uzyskania przychodów. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 4 kwietnia 2011 r. (ILPB4/423-15/11-2/ŁM) wskazał, że „wydatki poniesione na (..) usługi doradcze polegające na rozliczeniu projektu poniesione przez Spółkę z własnych środków w celu pozyskania źródeł finansowania projektu, a związane z otrzymaniem środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013, stanowią – w myśl art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Tym samym, nie zwiększają one wartości początkowej środków trwałych wytwarzanych w ramach tej inwestycji i nie będą rozliczane w formie odpisów amortyzacyjnych” (podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, Interpretacja indywidualna z 28 października 2011 r. nr IPTPB3/423-166/11-2/KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, interpretacja z 23 lipca 2009 r., ITPB3/423-251/09/AM).
Należy także dodać, że w sytuacji, gdyby usługa doradcza związana z obsługą uzyskania dofinansowania była realizowana w okresie przekraczającym rok podatkowy, zastosowanie znajdzie w niniejszej sytuacji treść art. 15 ust.4d zdanie drugie ustawy o CIT, zgodnie z którym, jeżeli koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Lech Janicki, ekspert ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat