| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki na uzyskanie uprawnień zawodowych są kosztem

Wydatki na uzyskanie uprawnień zawodowych są kosztem

Wydatki na uzyskanie tytułu zawodowego adwokata, poniesione w celu założenia własnej kancelarii, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 10 lipca 2013 r. (I SA/Gd 626/13).

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, która odbyła aplikację adwokacką, będącą warunkiem przystąpienia do egzaminu adwokackiego. W przypadku osiągnięcia pozytywnego wyniku podatnik planuje – po spełnieniu wymagań formalnych – prowadzić działalność gospodarczą w formie kancelarii.  Aby zostać wpisanym na listę adwokatów, kandydat musiał wpierw zdać egzamin wstępny na aplikację, ukończyć ją, a następnie pozytywnie zdać egzamin adwokacki. Wszystkie opisane etapy są niezbędne i wiążą się z koniecznością poniesienia opłat.

W kontekście powyższego podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym  zapytał, czy wydatki poniesione w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu adwokata mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przyszłej działalności?

W opinii podatnika, koszty związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych pozostają w związku przyczynowo -skutkowym między ich poniesieniem, a uzyskiwanymi przychodami. Kancelaria adwokacka może być prowadzona jedynie przez osobę posiadającą tytuł adwokata. W związku z tym wszelkie przychody będą bezpośrednio związane z uzyskanymi uprawnieniami zawodowymi, których zdobycie jest konieczne.

Dyrektor Izby Skarbowej, uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

Organ argumentował, że wydatki związane z aplikacją adwokacką to wydatki o charakterze osobistym, związane z podnoszeniem poziomu wiedzy i zdobyciem uprawnień. Dyrektor podkreślił, że działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych można również prowadzić nie posiadając tytułu zawodowego adwokata, zaś sam fakt odbycia aplikacji pozostaje bez wpływu na przychód osiągnięty w przyszłości. Skoro podatnik poniósł te wydatki przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, to nie można uznać, że zostały one poniesione w celu zachowania źródła przychodów, ponieważ jeszcze ono nie istniało. Po wyczerpaniu toku instancyjnego wnioskodawca zaskarżył interpretację do WSA.

Podatek od nieruchomości 2014 - stawki maksymalne

Rodzinne zasiłki, dodatki i zapomogi zwolnione z PIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej za nieprawidłowe.

Sąd przytoczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 stycznia 2012 r. (sygn. II FSK 1365/10), z którego wynika, że przy kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy mieć na względzie nie tylko związek z przychodem, ale też racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Zatem wydatek związany ze stworzeniem źródła przychodów również będzie uznany za koszt jego uzyskania.

Poniesione przez skarżącego wydatki mają charakter kosztów specjalistycznego szkolenia zawodowego, niezbędnego dla osiągnięcia tytułu adwokata i świadczenia usług prawniczych w ramach kancelarii. Sąd przytoczył orzecznictwo innych sądów administracyjnych (np. WSA w Łodzi z dnia 4 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Łd 122/13), które zajęły podobne stanowisko.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »