REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy jest kosztem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
kara umowna z tytułu rozwiązania umowy; koszty podatkowe
kara umowna z tytułu rozwiązania umowy; koszty podatkowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponoszone przez spółkę w związku z rozwiązywaniem umów najmu, koszty kar umownych i odszkodowań mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów spółki, jeżeli poniesienie tych wydatków było racjonalne i ekonomicznie uzasadnione, tj. miało na celu zminimalizowanie strat. Działania podejmowane przez podatników w celu zmniejszenia strat i eliminowania nieopłacalnych przedsięwzięć stanowią działania zmierzające do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Tak stwierdzono w ustnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 lutego 2013 r., (sygn. III SA/Wa 2105/12).

REKLAMA

Autopromocja

Rozwiązanie niekorzystnej umowy

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność w zakresie handlu detalicznego. W jej ramach zawierała liczne umowy najmu lokali użytkowych. W toku prowadzonej przez spółkę działalności zdarzało się, że umowy najmu w konkretnych lokalizacjach były przedterminowo rozwiązywane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większość zawieranych przez spółkę umów nie przewidywała możliwości wcześniejszego wypowiedzenia. W rezultacie prowadzonych negocjacji i zawieranych porozumień z wynajmującym, zazwyczaj w formie ugody cywilnoprawnej, spółka zobowiązywała się wówczas do zapłaty kary umownej lub odszkodowania dla wynajmującego. Każdy przypadek rozwiązania umowy przez spółkę zawsze był poprzedzony analizą ekonomiczno-finansową.

Kara umowna zapłacona za nieterminowe wykonanie umowy jako koszt uzyskania przychodów

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wydatki ponoszone przez nią z tytułu kar umownych może zaliczyć do kosztów podatkowych, oraz - w jakim momencie powinna to uczynić.

Przedstawiając własne stanowisko spółka wskazała, że okoliczności sprawy wskazują, że mamy do czynienia z kosztem podatkowym, który powinien być rozliczany jednorazowo w dacie poniesienia, stanowi on bowiem koszt pośredni. 

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W opinii organu, w przedmiotowej sprawie nie można uznać, że wydatki na kary umowne stanowią koszt podatkowy ze względu na brak związku przyczynowo-skutkowego między wydatkiem a osiąganym przychodem.

Definicja kosztów uzyskania przychodów

Organ wskazał, że samo działanie polegające na ograniczeniu uszczuplenia majątku spółki, czy też osiąganie  niższych zysków, niż pierwotne zakładano, nie stanowi wystarczającej podstawy do uznania, iż mamy do czynienia z zabezpieczeniem źródła przychodów. Dyrektor podkreślił, że nie wszystkie wydatki związane z działalnością gospodarczą, nawet ekonomicznie uzasadnione, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka wniosła skargę do WSA, który ją uwzględnił i uchylił zaskarżoną interpretację.

Kara umowna poniesiona w celu zmniejszenia strat stanowi koszt uzyskania przychodów

Zagadnienie kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w celu minimalizowania strat ponoszonych przez podatników wciąż budzi wątpliwości.

Komentowane orzeczenie WSA w Warszawie wpisuje się jednak w korzystną linię interpretacyjną uznającą zasadność zaliczania tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki związane z przedterminowym rozwiązaniem niekorzystnej umowy mogą być kosztem podatkowym

W mojej ocenie, WSA w Warszawie argumentując swoje stanowisko w pełni zasadnie odwołał się do tez uchwały NSA w sprawie zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów straty odpowiadającej niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym.

Kiedy strata z inwestycji w obcym środku trwałym może być kosztem

W uchwale tej stwierdzono bowiem, że na działalność gospodarczą należy patrzeć w szerszym kontekście, a nie jedynie z perspektywy pojedynczych operacji gospodarczych. Ostateczny wynik finansowo – ekonomiczny podatnika jest bowiem kształtowany przez wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze podatnika, które mogą być mniej lub bardziej zyskowne, a nawet deficytowe.

Należy jednak pamiętać, że niektóre działania powodujące przejściowe straty mogą być elementem szerszej strategii gospodarczej, która w perspektywie może służyć zwiększeniu przychodów bądź zabezpieczeniu ich źródeł.

Kara umowna może być kosztem uzyskania przychodów

Przedmiotowa kwestia jest jednak sporna, czego dowodzi m. in. fakt, że wydany w zbliżonym stanie faktycznym wyrok WSA w Warszawie z 12 kwietnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 2349/11 stanowi przedmiot skargi kasacyjnej.

Należy mieć nadzieje, że orzekający w tej sprawie skład sędziowski podzieli niewątpliwie słuszne stanowisko prezentowane przez WSA w Warszawie i umocni tym samym korzystną dla podatników linię orzeczniczą.

Michał Hankus, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA