REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na prezenty dla kontrahentów a koszty uzyskania przychodów

Wydatki na prezenty dla kontrahentów. Czy są kosztami uzyskania przychodów?
Wydatki na prezenty dla kontrahentów. Czy są kosztami uzyskania przychodów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wydatki na prezenty dla kontrahentów mogą być zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2023 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.103.2023.2.KW.

Upominki i prezenty dla kontrahentów. Czy można je zaliczyć do kosztów podatkowych?

Wnioskodawca jest spółką zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej spółka przekazuje swoim kontrahentom nieodpłatnie szereg różnego rodzaju upominków i prezentów. Prezenty są wręczone okolicznościowo, według uznania spółki, a ich głównym celem jest promocja i budowanie marki. 

Co do zasady wyróżnić można dwa rodzaje przekazywanych upominków:

Autopromocja
  1. produkty opatrzone logotypem spółki w postaci długopisów, kalendarzy, ulotek, kubków, notesów czy broszur;

  2. produkty przekazywane w opakowaniu z logotypem spółki w postaci słodyczy, artykułów spożywczych i alkoholu.

Prezenty z kategorii pierwszej są wysyłane masowo, bardzo szerokiemu gronu odbiorców przy wielu różnych okolicznościach. 
W przypadku natomiast prezentów z kategorii drugiej, prezenty są wysyłane określonej grupie odbiorców, których wysyłka zgodnie ze stanowiskiem spółki ma również charakter masowy. W związku z powyższym wnioskodawca powziął wątpliwości odnośnie możliwości zaliczenia wydatków na wysyłane prezenty w poczet kosztów uzyskania przychodów. 

Co jest kosztem uzyskania przychodów?

W odpowiedzi na powzięte wątpliwości organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy  o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powyższego przepisu wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, z wyłączeniem wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, stanowią koszty uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowym z osiąganymi przychodami.

Koszty reprezentacji, reklamy, marketingu

Następnie organ podatkowy wskazał na art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOP, zgodnie z którym za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Organ dokonał następnie analizy definicji reprezentacji oraz reklamy pod kątem możliwości zaliczenia tego typu wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów. 

Biorąc pod uwagę powyższe Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że o marketingowym charakterze danych prezentów decyduje masowy charakter takiej wysyłki, relatywnie niska cena oraz występowanie logotypu firmy. 

Drobne prezenty z logo (np. kubki, kalendarze, długopisy) rozdawane masowo, to standard biznesowy i koszt podatkowy

Organ wskazuje, że prezenty w postaci kubków, długopisów czy kalendarzy są w przestrzeni gospodarczej na tyle powszechne, że to w zasadzie ich brak można uznać za odstępstwo od przyjętego postępowania. W związku z czym, przekazywanie prezentów z kategorii pierwszej nie może zostać uznane za wydatek reprezentacyjny, a co za tym idzie - wydatki tego typu można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wino (zwłaszcza to droższe) dla konkretnego kontrahenta to reprezentacja - nie będzie kosztem podatkowym

W zakresie prezentów z kategorii drugiej organ, pomimo przeciwnego stanowiska wnioskodawcy, stwierdził brak masowego charakteru wysyłki tego rodzaju prezentów, z uwagi na określoną i ograniczoną grupę odbiorców. To z kolei decyduje o reprezentacyjnym charakterze tego wydatku oraz braku możliwości zaliczenia danego wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodów

Istotnym jest również wskazanie przez Dyrektora KIS na antyalkoholową politykę państwa,  co m.in. decyduje o tym, że wydatki na prezenty w postaci alkoholu nie powinny być zaliczane w poczet kosztów uzyskania przychodów. 

Podsumowując, w przypadku przygotowywania wszelkiego rodzaju upominków dla kontrahentów, podatnik winien pamiętać o trzech głównych aspektach, które mogą decydować o możliwości zaliczenia takiego wydatku w poczet kosztów uzyskania przychów.

  1. Masowy charakter wysyłki danego upominku. Co do zasady dany upominek powinien móc otrzymać każdy zainteresowany. 

  2. Występowanie logotypu firmy lub innego charakterystycznego symbolu, który będzie przesądzał o marketingowym charakterze wydatku. 

  3. Relatywnie niska ceny przekazywanych upominków, z uwagi na możliwości spełnienia charakteru reprezentacyjnego przez droższe prezenty. 

Mateusz Chrzanowski, młodszy konsultant podatkowy, Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

REKLAMA