Czy wydatki finansowane z dotacji dla bezrobotnych otrzymanej z urzędu pracy są kosztem uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, który to nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych z przychodów osiągniętych z dotacji z powiatowego urzędu pracy.
REKLAMA
Innymi słowy, kosztami uzyskania przychodów są wszystkie uzasadnione przez podatnika wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w tym koszty usług, towarów i inne, które zachowują związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem a przychodem. Ważne jest tu odpowiednie udokumentowane tego związku a w przypadku dotacji także to, by dokument potwierdzający zakup był fakturą.
Inaczej wygląda sprawa ze środkami trwałymi i wyposażeniem. Przepis art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określający wydatki nie uznawane za koszty uzyskania przychodu, wyłącza bowiem możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie, w tym także odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku firmy. W Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztów amortyzacji od tej części środków trwałych których zakup został sfinansowany z dotacji.
Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Klasyfikacja wydatków sfinansowanych z dotacji dzieli się więc na dwie podstawowe kategorie:
- pozostałe wydatki takie jak towary, materiały, inne wydatki w tym także wyposażenie niespełniające wymogów zaklasyfikowania ich jako środki trwałe oraz
- środki trwałe i wartości niematerialne i prawne.
Sfinansowane z dotacji wydatki na zakup składników majątku niezaliczonych do środków trwałych, a więc stanowiących wyposażenie można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Natomiast jeśli chodzi o zakupione z dofinansowania środki trwałe, to zarówno wydatki na ich nabycie, jak i odpisy amortyzacyjne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zostało to potwierdzone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji podatkowej z dnia 27.03.2014 r., sygn. ITPB1/415-14/14/AK oraz przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej z dnia 30.04.2014r., sygn. IPPB1/415-154/14-4/KS.
Weronika Krupa, Finesia Consulting Sp. z o. o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat