Wyżywienie w pracy – koszt firmowy?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki reprezentacyjne a poczęstunek
REKLAMA
Przedsiębiorca w ramach swojej działalności może obniżyć należną urzędowi skarbowemu kwotę podatku o wydatki poniesione w ramach prowadzonej działalności. Dotyczy to tych wydatków, które służą uzyskaniu, zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów dla firmy.
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
W związku z powyższym, kosztami, które obniżają podatek są koszty pracownicze, czyli wydatki ponoszone na rzecz pracowników służące poprawie samopoczucia, motywacji i jakości wykonywanej przez nich pracy. Ustawa wyklucza jednak z kosztów pracowniczych wydatki reprezentacyjne związane m.in. z zakupem żywności.
Jak interpretować wydatki reprezentacyjne? Są to wydatki, które noszą znamiona luksusu, przepychu i wystawności, czyli np. wytworny obiad w restauracji. Wliczony w koszta pracownicze jest jednak poczęstunek, czyli skromna przekąska, którą pracodawca zapewnić może zarówno pracownikowi jak i kontrahentowi. Chodzi tu o produkty takie jak kawa, herbata czy owoce.
Wydatki na zakup owoców dla pracowników i kontrahentów w kosztach
Weź udział w bezpłatnym wideoszkoleniu na www.wideoszkolenia.infor.pl
Usługa gastronomiczna a usługa cateringowa
Z punktu widzenia odliczeń podatku, rozróżnienie między usługą gastronomiczną a usługą cateringową jest istotne. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, zwrotowi różnicy podatku należnego nie podlegają usługi gastronomiczne, w ramach których przygotowanie i spożycie posiłku odbyło się poza firmą. Jednak jeśli posiłek został sporządzony w placówce gastronomicznej, a potem przywieziony do firmy – wydatek na ten cel podlega już odliczeniu.
Edyta Grubek
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat