| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Co możemy wrzucić w koszty?

Co możemy wrzucić w koszty?

Prowadząc działalność gospodarczą, często zastanawiamy się, jakie wydatki możemy uznać za koszt uzyskania przychodu. Im większe koszty – tym mniejszy dochód, dlatego dzięki umiejętnej optymalizacji podatkowej możemy znacznie zyskać i obniżyć należny do zapłaty podatek dochodowy. Jeśli masz firmę i nie wiesz, co możesz wrzucić w koszty, a co nie, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Co można uznać za koszt?

Kosztem są wszelkie dojazdy służbowe, wynajem lokalu, wyposażenie stanowiska pracy, media, zakup narzędzi, sprzętu i oprogramowania, a także wynagrodzenia pracowników i współpracowników. Oprócz standardowych wydatków, takich jak zakup towarów czy materiałów, przedsiębiorca może wrzucić w koszty wiele innych rzeczy. Za koszt uznana może być także odzież, np. fartuch, ochronna oraz odzież niezbędna do wykonywania zawodu. Ponadto odpisane mogą zostać wszelkie kursy i szkolenia związane z prowadzoną działalnością, lecz niemające charakteru osobistego.

Sponsoring i darowizna kosztem podatkowym firmy

Kolejną grupą kosztów są wydatki związane z użytkowaniem samochodu firmowego. Mogą nimi być: paliwo, opłata za serwis, parking czy rata leasingowa, jednakże tylko wtedy, kiedy wydatki te są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wszelkie prywatne podróże nie mogą być uznane za koszt.

Pracując z domu

Prowadząc firmę we własnym mieszkaniu, niektóre z ponoszonych wydatków również możemy uznać za koszt uzyskania przychodu. Odpisać możemy część wydatków eksploatacyjnych bądź związanych z utrzymaniem mieszkania. Jednak by można było je wrzucić w koszty, należy spełnić określone warunki. Po pierwsze, adres mieszkania musi zostać zgłoszony jako siedziba firmy. Następnie, w urzędzie gminy, należy zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. Kosztem może być np. część czynszu (po wcześniejszym wydzieleniu części powierzchni mieszkania na prowadzenie działalności), część ubezpieczenia i raty kredytu płaconych na mieszkanie, opłata za internet, telefon, a także remont czy zakup umeblowania do części mieszkania, w której prowadzimy działalność. Wszystkie wydatki, które chcemy wrzucić w koszty, muszą być udokumentowane, uzasadnione i poniesione wyłącznie w związku z prowadzeniem firmy, a tym samym nie mogą być wydatkami osobistymi.

Polecamy produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Spotkania biznesowe, obiady firmowe, alkohol

Nie każdy obiad biznesowy może być uznany za koszt. W koszty uzyskania przychodu można wrzucić tylko te wydatki na posiłki, podczas których prowadzone są rozmowy bądź negocjacje biznesowe, a głównym ich celem jest kreowanie lub poprawa wizerunku firmy. Jeśli chodzi o wydatki poniesione na alkohol zakupiony na spotkaniu z kontrahentem, tu sytuacja również nie jest jednoznaczna. Warunkiem, na podstawie którego alkohol może być uznany za koszt, są okoliczności jego podania oraz sensowne ich udokumentowanie.

Ministerstwo Finansów o wydatkach na alkohol w kosztach uzyskania przychodów

Autor: Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zdjęcia

Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.
Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »