| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki na „pakiet kafeteryjny” dla kontrahentów i ich rodzin kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na „pakiet kafeteryjny” dla kontrahentów i ich rodzin kosztem uzyskania przychodu

Wydatki jakie spółka zamierza ponosić na rzecz kontrahentów w postaci tzw. „pakietu kafeteryjnego” będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z cyt. art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, albowiem niezależnie od tego jakie świadczenia obejmuje dany pakiet, stanowi one dla takiego kontrahenta należne mu oraz podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie, w związku ze świadczeniem usług na rzecz Wnioskodawcy na podstawie zawartych z nim umów - zlecenia.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2016 r. (nr IBPB-1-1/4510-176/15/BK).

Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach prowadzonej działalności  zawiera umowy handlowe dotyczące świadczenia usług doradczych przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z tytułu świadczenia usług kontrahenci otrzymują wynagrodzenie podstawowe oraz dodatkowe, w postaci świadczenia niepieniężnego - tzw. „pakietu kafeteryjnego”. Może on obejmować zarówno kontrahentów, jak i członków ich rodzin i ma na celu odnalezienie na rynku, pozyskanie oraz utrzymanie relacji z jak najlepszymi kontrahentami - współpracownikami.

Przedmiotowy pakiet obejmuje świadczenia takie jak:

- opłacanie składek z tytułu ubezpieczeń,

- opłacanie kosztów pakietów medycznych,

- karty sportowych

- finansowania indywidualnych szkoleń zw. z przedmiotem działalności kontrahentów,

- innych form świadczeń, np. w postaci finansowania kursów językowych, zabiegów rehabilitacyjnych itp.

Monitor Księgowego

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretacje, w którym zapytał, czy w przedstawionych wyżej okolicznościach, przysługuje mu prawo do zaliczenia wydatków poniesionych na zakup pakietu kafeteryjnego w poczet kosztów podatkowych.

Prezentując własne stanowisko wnioskodawca wskazał, że prawo takie mu przysługuje ze względu na niezaprzeczalny związek ponoszonych wydatków z generowanym przez spółkę przychodem. Podkreślił, że zapewnienie kontrahentom możliwości skorzystania z pakietu kafeteryjnego jest również elementem motywującym ich do świadczenia usług najwyższej jakości, a także wzmacnia ich związek ze spółką. Współpraca spółki z kontrahentem jest bowiem dzięku temu efektywniejsza, trwalsza i bardziej satysfakcjonująca obie strony. Wydatki na zakup przedmiotowego pakietu dla kontrahentów oraz ich rodzin stanowią ponadto przejaw i wyraz starań spółki o stan zdrowia, kondycji fizycznej, samopoczucia i satysfakcji jej współpracowników oraz ich najbliższych osób, co w konsekwencji przekłada się na zwiększanie wydajności świadczonych usług z przełożeniem na uzyskiwane przychody.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Podsumowując, spółka wskazała, że wydatki na zakup „Pakietów kafeteryjnych”, w części przypadającej zarówno na kontrahentów, jak i na członków rodzin kontrahentów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, gdyż spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz nie są wymienione w negatywnym katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się ze stanowiskiem i argumentacją podatnika. Zdaniem tego organu niezależnie od tego jakie świadczenia obejmuje dany pakiet, stanowi one dla kontrahenta należne mu oraz podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie, w związku ze świadczeniem usług na rzecz Wnioskodawcy na podstawie zawartych z nim umów - zlecenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »