Wypłacone odstępne nie jest kosztem podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko organu podatkowego jest kontrowersyjne, ponieważ nie uwzględnia ekonomicznego efektu transakcji. Warto zauważyć, że wielokrotnie sądy administracyjne zajmowały w zbliżonych sprawach korzystne dla podatników stanowisko. Jak stwierdzono, w wyroku NSA z 27 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 2192/11):
REKLAMA
(...) rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem i zapłata odszkodowania były korzystne dla spółki z tego powodu, że osiągnęła ona większy, w wartościach bezwzględnych, dochód, niż dochód, który osiągnęłaby w przypadku, gdyby nadal wynajmowała nieruchomość bez uzasadnienia ekonomicznego, a więc gdyby nieruchomość nie była wykorzystana przez cały okres, na który została zawarta umowa najmu, a spółka zmuszona byłaby do płacenia czynszu.
Monitor Księgowego – prenumerata
Także niektóre organy podatkowe zgadzały się na zaliczenie odstępnego do kosztów podatkowych (zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 kwietnia 2014 r., sygn. ILPB3/423-30/11/14-S/EK).
Jak jednak wynika z przywołanej interpretacji, podatnicy zaliczając odstępne do kosztów, ryzykują sporem podatkowym z fiskusem. Powinni zatem zadbać o właściwe udokumentowanie i znalezienie uzasadnienia dla takiego wydatku, tak by ewentualny spór przedstawić do rozstrzygnięcia w sądzie administracyjnym.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Wypłacone odstępne nie jest kosztem podatkowym – interpretacja MF" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat