Dowód wewnętrzny dokumentujący przekazanie towaru własnego
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w § 14 ust. 2 wymieniają bowiem dokładnie przypadki w których poniesione koszty uzyskania przychodów mogą być udokumentowane dowodami wewnętrznymi. Wśród nich nie wyszczególniono zdarzenia gospodarczego związanego z przekazaniem do sprzedaży złowionych przez podatnika ryb.
REKLAMA
W związku z powyższym należy stwierdzić, że ponoszone przez podatnika koszty związane z przekazaniem do sprzedaży złowionych przez Podatnika ryb dokumentowane dowodami wewnętrznymi nie mogą stanowić podstawy do zaewidencjonowania ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w pozycji nr 10 - towary handlowe.
Należy zauważyć, iż sposób pozyskiwania towarów handlowych przedstawiony przez podatnika nie został uwzględniony w zamkniętym katalogu zdarzeń wymienionych w rozporządzeniu.
Obowiązujące obecnie i przytoczone wyżej przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, określające zasady i sposób ewidencjonowania osiąganych przychodów, jak też ponoszonych wydatków, nie precyzują w sposób jednoznaczny zasad postępowania w tej kwestii. Niewątpliwie prowadzona księga musi odzwierciedlać fakt dokonania wszelkich operacji gospodarczych zgodnie z ich rzeczywistym przebiegiem.
Nabycie ryb z własnego połowu, z zamiarem ich dalszej odsprzedaży w prawidłowo opodatkowanym obrocie handlowym stanowi operację gospodarczą, dotyczącą pozyskania towaru handlowego, jednak nie jest to operacja gospodarcza generująca poniesienie wydatku.
Porównaj: Jak prawidłowo dokumentować w kpir zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców
W księdze przychodów i rozchodów powinna zatem znaleźć się jedynie informacja o sposobie nabycia danego towaru. Opis danego zdarzenia powinien znajdować się w kolumnie 6 księgi, natomiast w kolumnie 17 „Uwagi” można wpisać ilość wprowadzonych do obrotu towarów pozyskanych z własnego połowu.
Rozporządzenie kpir nie wskazują żadnego dokumentu, który w odpowiedni sposób mógłby dokumentować tego typu zdarzenie.
Jednak wydaje się, że właściwy będzie każdy „inny dowód”, dokonującego połowu, np. wiarygodnie wskazujący ilość złowionych ryb. Ważne jest, aby nabycie tych towarów udokumentować z uwzględnieniem zasad wynikających z cytowanych przepisów w celu udowodnienia sposobu ich nabycia, miejsca pochodzenia oraz ilości tych towarów. Wnioskodawca - jako sprzedawca złowionych w ramach własnego połowu ryb - na podstawie odrębnych przepisów regulujących organizację rynku rybnego - zobowiązany jest do sporządzenia określonych dokumentów poświadczających ilość i rodzaj złowionych ryb.
Polecamy: serwis Koszty
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat