Jak prawidłowo dokumentować w kpir zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców
REKLAMA
REKLAMA
W § 14 ust. 2 rozporządzenia wymieniono 9 przypadków zdarzeń gospodarczych, które mogą być udokumentowane poprzez wystawienie dowodów wewnętrznych.
REKLAMA
Wśród tych zdarzeń są wymienione przypadki dokumentowania dowodem wewnętrznym:
- zakupu bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polegał na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt,
- zakupu od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych (PKWiU 01.11.91-00), jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i grzybów (PKWiU 1.12.13-00.43).
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
W przypadku zakupu przez podatnika owoców miękkich od rolników udokumentowanych poprzez wystawienie dowodu wewnętrznego, dokument taki winien zawierać m.in. cenę jednostkową i wartość za jaką dokonany jest zakup.
W związku z tym, iż dowody wewnętrzne nie powinny zawierać informacji o naliczeniu zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług, nie określają one wartości netto i brutto nabytych towarów. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy zaksięgować wartość za jaką dokonywany jest zakup, wskazany w prawidłowo sporządzonym dowodzie wewnętrznym.
W § 14 rozporządzenia kpir, przewiduje się możliwość dokumentowania zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) poprzez sporządzenie dokumentów zaopatrzonych w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków.
Są to tzw. dowody wewnętrzne, które przy zakupie winny określać nazwę towaru, ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu (wydatku).
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat