| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Faktura zaliczkowa a ewidencja w kpir

Faktura zaliczkowa a ewidencja w kpir

Jaką formę powinien przybrać dokument, który stanowiłby udokumentowanie i potwierdzenie uzyskania przychodu dla potrzeb prawidłowego prowadzenia ewidencji przychodów w kpir w przypadku, gdy uzyskane należności w zamian za wykonanie usługi stanowią przychód w momencie faktycznego wykonania usługi, w sytuacji, gdy wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na wykonanie przedmiotowych usług?

Podstawą dokonania wpisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w tym przypadku będzie faktura zaliczkowa wystawiona za wykonane przez podatnika usługi. Natomiast oświadczenie, na które powołuje się podatnik we wniosku, jest tylko dodatkowym dokumentem potwierdzającym datę osiągnięcia przychodu.

Jeżeli na poczet usług, które zostaną wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych pobierane są zaliczki udokumentowane wystawioną fakturą VAT, to zgodnie z cyt. wyżej przepisami, zaliczki te nie stają się przychodem w momencie ich pobrania.

Porównaj: Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Ewidencji podlegają zaś obroty wynikające z raportów dobowych pomniejszone o faktury dokumentujące dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zatem podstawą zapisów w księdze będą wystawione zaliczkowe faktury VAT, gdyż wcześniej nie były one uwzględniane przy ewidencjonowaniu obrotu.
Innych dowodów, prócz wymienionych powyżej, będących podstawą zapisów w księdze podatkowej, a dotyczących przychodów ze sprzedaży usług, nie przewidziano.

Przeczytaj też: Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Tak więc oświadczenie, na które powołuje się Pan we wniosku, nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz cyt. wyżej przepisy należy stwierdzić, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje szczególnego rodzaju dokumentu potwierdzającego fakt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową obejmującą całą cenę brutto za wykonane usługi.

W związku z tym należy stwierdzić, iż podstawą dokonania wpisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w tym przypadku będzie faktura zaliczkowa wystawiona za wykonane przez podatnika usługi. Natomiast oświadczenie, na które powołuje się Pan we wniosku, jest tylko dodatkowym dokumentem potwierdzającym datę osiągnięcia przychodu.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »