Zakup prasy a ewidencja w kpir
REKLAMA
REKLAMA
TAK - Zgodnie z § 3 pkt 1 lit. b rozporządzenia, materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone
(np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.
REKLAMA
Stosownie zaś do § 3 pkt 1 lit. c rozporządzenia kpir, materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.
Zatem , zarówno prasy, jak i literatury fachowej nie można zakwalifikować ani do materiałów podstawowych, ani pomocniczych, nie stanowią one także w prowadzonej przez podatnika działalności towaru handlowego - zatem wydatki na ich zakup będą podlegały ewidencji w kol. 14 księgi, jako pozostałe wydatki (pkt 14 załącznika nr 1 do rozporządzenia kpir).
Polecamy: serwis Koszty
Odnośnie możliwości udokumentowania paragonami zakupu prasy i literatury fachowej, w oparciu o przepisy § 14 ust. 4 rozporządzenia kpir, które stanowią, że „zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może być, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 4, dokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu (...)” – można stwierdzić, że prasa i książki nie stanowią materiałów, zwanych potocznie biurowymi, gdyż pod tym pojęciem rozumie się w szczególności: papier, segregatory, koperty, koszulki do dokumentów, przybory do pisania itp.
Z uwagi na powołane powyżej przepisy, zakup prasy i książek winien być udokumentowany dowodami księgowymi.
Polecamy: Podatki 2010
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat