reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak ująć w kpir zakup domeny internetowej

Jak ująć w kpir zakup domeny internetowej

Pytanie: W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (10 czy 14), należy ewidencjonować wydatki poniesione na zakup prawa do domeny internetowej?

Wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów został określony w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia. 

W księdze, kolumny od 10 do 14 służą do ewidencjonowania operacji gospodarczych związanych z ponoszonymi kosztami. Zgodnie z pkt 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 10 przeznaczona jest do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

Kolumna 14 przeznaczona jest do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10 - 13), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

Polecamy serwis: Koszty

W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki jak: czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, co, opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów, dowód potwierdzający poniesienie wydatku na zakup prawa do domeny internetowej winien zostać zaewidencjonowany w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W pkt 14 objaśnień do podatkowej księgi zawarto stwierdzenie, iż kolumna 14 „pozostałe wydatki” służy do ujęcia wydatków, które nie podlegają ujęciu w kolumnach 10 - 13. Poniesiony przez podatnika wydatek spełnia przesłanki tego zapisu.

Przeczytaj też: Cena zakupu w kpir

Okoliczność, iż taki rodzaj wydatków nie został wymieniony w tym przepisie, nie jest przeszkodą w tym przypadku. W pkt 14 zawarto przykładowy katalog wydatków podlegających temu ujęciu, o czym świadczy zapis „w szczególności takie wydatki”.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama