Czy adaptację strychu w domu mieszkalnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
REKLAMA
Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie (art. 23 ust. 1), związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami lub ze źródłem przychodów.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W myśl art. 22c pkt 1 i 2 ustawy o PIT, amortyzacji nie podlegają:
- grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu.
REKLAMA
Natomiast zgodnie z art. 22f ust. 4 ustawy o PIT, jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej bądź wynajmowana lub wydzierżawiana – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu.
Jeżeli podatnik zamierza zaadaptować strych domu mieszkalnego, w którym zostanie wydzielone pomieszczenie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, a budynku nie wykorzystuje obecnie w prowadzonej działalności gospodarczej to wydatków, jakie zamierza ponieść na rozbudowę tego budynku nie będzie mógł uznać za wydatki związane (w okresie realizacji inwestycji) z prowadzoną działalnością gospodarczą, a tym samym za wydatki mogące stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.
Wydatki powyższe takie będą miały charakter inwestycyjny (ich poniesienie umożliwi w przyszłości wykorzystanie części wskazanego we wniosku budynku w ramach działalności gospodarczej), a nie remontowy (odtworzeniowy), co dodatkowo wyklucza możliwość ich bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Polecamy: Kontrola podatkowa
Przedmiotowe wydatki będą jednak mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pośrednio poprzez odpisy amortyzacyjne. Możliwym to będzie jednakże dopiero po zakończeniu planowanej inwestycji, uznaniu rozbudowanego budynku za środek trwały i podjęciu decyzji o jego amortyzacji.
Polecamy: Podatek od spadków i darowizn
Przy czym odpisów amortyzacyjnych będzie można dokonywać wyłącznie od wartości początkowej budynku odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, do ogólnej powierzchni użytkowej tego budynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat