Czy rejestracja samochodu decyduje o jego wpisie do ewidencji środków trwałych
REKLAMA
REKLAMA
Próbując odpowiedzieć na tak postawione pytanie przypomnijmy, co podlega amortyzacji. Zgodnie z zapisami ustawy o CIT amortyzacji podlegają środki trwałe (między innymi środki transportu, a więc i samochody) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego.
REKLAMA
Środek trwały, którego dotyczy pytanie stanowi własność spółki, został przez nią nabyty (kupiony) i będzie używany w prowadzonej działalności gospodarczej dłużej niż jeden rok. Spółka już go wykorzystuje w prowadzonej działalności, a więc uznała, że jest kompletny i zdatny do użytku. Zaznaczmy jednak, że przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają, w którym momencie środek trwały staje się kompletny i zdatny do użytku.
Szukając odpowiedzi zajrzyjmy do przepisów o ruchu drogowym. Stanowią one, że pojazd jest zdatny do użytku wtedy, gdy jest dopuszczony do ruchu.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Ustawa regulująca ruch drogowy wyjaśnia, że pojazd samochodowy jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada określonym w tej ustawie warunkom technicznym, jest zarejestrowany, zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjny oraz nalepkę kontrolną. Dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe (w przypadku pojazdów czasowo wycofanych z ruchu).
W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.
Oznacza to, że samo przeniesienie własności pojazdu na inną osobę nie oznacza jego wycofania z ruchu. Auto jest dopuszczone w dalszym ciągu do ruchu, a nowy właściciel może czasowo korzystać z przekazanego dowodu rejestracyjnego i korzystać z nabytego samochodu. Powinien natomiast pamiętać o obowiązku zawiadomienia o nabyciu pojazdu starosty w określonym terminie nieprzekraczającym 30 dni.
Z przepisów o ruchu drogowym wynika więc możliwość korzystania z nabytego samochodu już od chwili jego kupna. Tak też postępuje spółka wskazując, że korzysta z samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Można więc stwierdzić, że samochód jest kompletny i zdatny do użytku już w chwili zakupu i jeszcze przed jego przerejestrowaniem. Jeżeli więc samochód spełnia także pozostałe warunku uznania go za środek trwały, spółka może go wprowadzić do ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację nawet przed jego przerejestrowaniem.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat