Kiedy zaliczyć do kosztów zakupione materiały podstawowe
REKLAMA
REKLAMA
Zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się, z zastrzeżeniem § 20 (ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących) i § 30 (prowadzenie księgi przez biuro rachunkowe), jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Zgodnie z § 30 rozporządzenia w razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe, zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów oraz sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, lub danych wynikających z zestawienia, o którym mowa w § 20 ust. 2, przekazywanych przez podatnika zgodnie z postanowieniami umowy, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Jeżeli dokonany zakup dotyczy materiałów podstawowych, otrzymana faktura powinna być wpisana do księgi niezwłocznie po otrzymaniu zakupionych towarów.
W zależności od tego kto prowadzi księgi podatkowe dniem zaksięgowania będzie dzień otrzymania towaru (gdy księgi prowadzone są z pominięciem biura rachunkowego) lub też chronologicznie w dacie otrzymania dokumentu księgowego (gdy podatnik zawarł umowę o prowadzenie księgi z biurem rachunkowym).
Jeżeli zaistnieje sytuacja, że podatnik zarówno fakturę jak i towar otrzymał jednego dnia, oznacza to że niezależnie od tego kto prowadzi księgi podatkowe zakupiony materiał podstawowy powinien zostać wpisany do księgi z tym dniem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat