| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można wystawić fakturę VAT przed wykonaniem usługi

Czy można wystawić fakturę VAT przed wykonaniem usługi

Podstawowym terminem na wystawienie faktury jest termin 7-u dni od dnia dokonania wydania towarów lub wykonania usługi.

Zasada ta zawarta jest w § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Należy przy tym pamiętać, że co do zasady, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, faktura powinna stwierdzić dokonanie sprzedaży.
Generalnie więc, poza szczególnymi przypadkami, faktura nie powinna być wystawiana przed dokonaniem dostawy towarów czy wykonaniem usługi. Zdarzają się jednak sytuacje spowodowane różnymi okolicznościami, że jednak faktura zostaje wystawiona wcześniej.

Wystawienie faktury przedwcześnie, przed wykonaniem usługi, nie jest jasno zabronione, obowiązujący w tej materii przepis przewiduje wyraźnie jedynie termin końcowy wystawienia faktury, tj. nie później niż 7-go dnia od dnia wykonania usługi (por. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 października 2009 r., I SA/Wr 1005/09).

W praktyce pewne wątpliwości może jednak wzbudzić kwestia, czy obowiązek podatkowy powstanie w takiej sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona przedwcześnie.
Zgodnie z powołanym już wyżej art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy powinni wystawić faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży. (tj. dokonanie dostawy towaru lub wyświadczenie usługi). 

Polecamy: Podatki 2011

Wystawiona faktura powinna więc potwierdzać dokonana czynność. Należy jednak podkreślić, że ani przepisy ustawy ani przepisy cytowanego rozporządzenia o fakturach nie regulują wprost w odniesieniu do usług, w przypadku których obowiązek podatkowy powstaje na zasadzie ogólnej, momentu, w którym może ona zostać najwcześniej wystawiona. 

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Należy jednak zaznaczyć, że generalnie zaistniałą sytuację interpretuje się w ten sposób, że faktura wystawiona przed wydaniem towaru lub wyświadczeniem usługi, co do zasady, rodzi obowiązek podatkowy niezależnie od tego, że została wystawiona nieprawidłowo.
W momencie zaistnienia więc sytuacji wystawienia faktury przed wykonaniem usługi, zastosowanie będą miały przepisy ogólne o VAT zawarte w art. 18 ust. 1 i 4.

Stosownie do powołanych przepisów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ustawy o VAT

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK