Kiedy rozliczyć fakturę korygującą podwyższającą VAT należny
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującą zasadą zawartą w art. 106 pkt 1 ustawy o VAT, przedsiębiorcy będący podatnikami VAT, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
REKLAMA
Na podstawie § 14 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku, bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Faktura korygująca wystawiona w przypadku pomyłki w cenie powinna zawierać kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Sposób rozliczania faktury korygującej, która podwyższa podatek należny, wykazany na fakturze pierwotnej, zależy od przyczyny dokonania korekty.
Jeśli faktura pierwotna została nieprawidłowo wystawiona , a faktura korygująca została wystawiona w celu podwyższenia zaniżonej kwoty podatku, to korektę należy rozliczyć w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej.
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
W przypadku zaś, gdy faktura była wystawiona prawidłowo, a konieczność wystawienia faktury korygującej wiązała się z okolicznościami, które zaistniały już po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, korektę rozlicza się na bieżąco.
Taka sytuacja dotyczy np. podwyższenia ceny po wystawieniu faktury (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2007 r., III SA/Wa 1516/07).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat