Minister Finansów o e-fakturach przesyłanych mailem
REKLAMA
REKLAMA
Jak wiadomo Ministerstwo Finansów akceptuje aktualnie tylko faktury papierowe przesyłane zwykłą pocztą i elektroniczne opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym.
REKLAMA
Podatnicy i tak przesyłają sobie faktury mailem, drukują i … zginają wydrukowaną fakturę, by zyskała pozór przesłania jej w kopercie.
Tą absurdalną sytuację rozstrzygnął 20 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł (wyrok w sprawie o sygn. I FSK 1444/09), że faktura wysłana w e-mailu czy faksem jest tak samo ważna, jak ta przesłana pocztą.
Niestety w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17021 Minister Finansów stwierdził pod koniec sierpnia 2010 r., że wspomniane rozstrzygnięcie NSA jest wyrokiem w indywidualnej sprawie, a zatem nie można stanowiska zawartego we wskazanym wyroku rozciągać na inne przypadki korzystania z faktur elektronicznych.
To oznacza, że MF nie akceptuje interpretacji zaprezentowanej przez NSA.
Zdaniem MF obowiązujący aktualnie w Polsce porządek prawny dotyczący kwestii związanych z fakturami elektronicznymi jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej, a w szczególności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE.
Podobnie jak w przypadku ww. dyrektywy, w Polsce przy wystawianiu i przesyłaniu faktur elektronicznie stosuje się dwie metody wykorzystujące: — bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub — wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych. Należy również poinformować, że Polska nie jest jedynym państwem członkowskim Unii Europejskiej stosującym takie wskazane w dyrektywie 2006/112/WE rozwiązania.
Polecamy: serwis Koszty
Polecamy: serwis Podatki osobiste
REKLAMA
Dodatkowo Minister Finansów poinformował, że 13 lipca 2010 r. Rada Ecofin przyjęła zmianę dyrektywy 2006/112/WE, która ma na celu m.in. liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby faktury papierowe i faktury elektroniczne były traktowane w ten sam sposób.
Nowe brzmienie dyrektywy nakłada na podatnika obowiązek zapewnienia wszystkim fakturom (od momentu wystawienia faktury aż do końca okresu jej przechowywania) autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury m.in. za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Innymi słowy to podatnik będzie decydował o formie przesyłu i przechowywania faktur pod warunkiem, że powyższe cechy faktur będą zapewnione.
Dlatego Ministerstwo Finansów podjęło już niezbędne prace (projekt nowego rozporządzenia) nad dostosowaniem ww. przepisów do wymogów nowych zapisów dyrektywy w trybie pilnym.
Ale do czasu wejścia przewidywanych zmian w życie kwestie metod przesyłu faktur drogą elektroniczną reguluje rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat