| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Minister Finansów o e-fakturach przesyłanych mailem

Minister Finansów o e-fakturach przesyłanych mailem

W odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie e-faktur Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotowywane jest nowe rozporządzenie, które ma w tym zakresie dostosować polskie przepisy do dyrektywy unijnej.
Dyrektywa nakłada na podatników m.in. obowiązek zapewnienia wszystkim fakturom (od momentu wystawienia faktury aż do końca okresu jej przechowywania) autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury m.in. za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Jak wiadomo Ministerstwo Finansów akceptuje aktualnie tylko faktury papierowe przesyłane zwykłą pocztą i elektroniczne opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Podatnicy i tak przesyłają sobie faktury mailem, drukują i … zginają wydrukowaną fakturę, by zyskała pozór przesłania jej w kopercie.

Tą absurdalną sytuację rozstrzygnął 20 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł (wyrok w sprawie o sygn. I FSK 1444/09), że faktura wysłana w e-mailu czy faksem jest tak samo ważna, jak ta przesłana pocztą.

Pełna treść wyroku NSA

Niestety w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17021 Minister Finansów stwierdził pod koniec sierpnia 2010 r., że wspomniane rozstrzygnięcie NSA jest wyrokiem w indywidualnej sprawie, a zatem nie można stanowiska zawartego we wskazanym wyroku rozciągać na inne przypadki korzystania z faktur elektronicznych.
To oznacza, że MF nie akceptuje interpretacji zaprezentowanej przez NSA.

Zdaniem MF obowiązujący aktualnie w Polsce porządek prawny dotyczący kwestii związanych z fakturami elektronicznymi jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej, a w szczególności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE. 

Podobnie jak w przypadku ww. dyrektywy, w Polsce przy wystawianiu i przesyłaniu faktur elektronicznie stosuje się dwie metody wykorzystujące: — bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub — wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych. Należy również poinformować, że Polska nie jest jedynym państwem członkowskim Unii Europejskiej stosującym takie wskazane w dyrektywie 2006/112/WE rozwiązania.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Dodatkowo Minister Finansów poinformował, że 13 lipca 2010 r. Rada Ecofin przyjęła zmianę dyrektywy 2006/112/WE, która ma na celu m.in. liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby faktury papierowe i faktury elektroniczne były traktowane w ten sam sposób.

Nowe brzmienie dyrektywy nakłada na podatnika obowiązek zapewnienia wszystkim fakturom (od momentu wystawienia faktury aż do końca okresu jej przechowywania) autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury m.in. za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Innymi słowy to podatnik będzie decydował o formie przesyłu i przechowywania faktur pod warunkiem, że powyższe cechy faktur będą zapewnione.

Dlatego Ministerstwo Finansów podjęło już niezbędne prace (projekt nowego rozporządzenia) nad dostosowaniem ww. przepisów do wymogów nowych zapisów dyrektywy w trybie pilnym.

Ale do czasu wejścia przewidywanych zmian w życie kwestie metod przesyłu faktur drogą elektroniczną reguluje rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »