Kiedy trzeba wystawić fakturę VAT na oboje małżonków
REKLAMA
REKLAMA
Wspólność majątkowa rodzi sytuację, że zakupiony lokal na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego małżonka będzie współwłasnością obojga małżonków.
REKLAMA
W takiej sytuacji sprzedający powinien wystawić fakturę na której będą widnieli oboje małżonkowie, pomimo tego że tylko jedno z nich jest podatnikiem VAT. Decyduje bowiem fakt, że oboje są nabywcami a przepisy dotyczące wystawiania faktur jasno określają ze na fakturze należy umieścić nabywcę towaru lub usługi.
Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiemSytuacja taka wiąże się poniekąd z samą instytucją współwłasności na zasadzie wspólności ustawowej jaką z zasady występuje u małżonków (jeśli nie zmienią tego odrębną umową) a określona została w przepisach kodeksu cywilnego.
Współwłasność na zasadzie wspólności ustawowej jest współwłasnością łączną bezudziałową co oznacza, że w czasie trwania tej wspólności nie można określić proporcji, w jakiej pozostają udziały jednego małżonka we współwłasności poszczególnych składników majątkowych stanowiących wspólność małżeńską.
Istotne jest, że faktura będąca podstawą do odliczenia, winna zawierać elementy wymienione w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).
REKLAMA
Faktury wystawiane przez podatników VAT pełnią fundamentalną rolę na gruncie podatku od towarów i usług. Są one dokumentem służącym dokumentacji transakcji oraz będącym podstawą do jej zaksięgowania w księgach stron tej transakcji, jak również stanowią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Z treści przepisów nie wynika zakaz wystawiania faktur na więcej niż jeden podmiot. Zatem nabywcą towaru czy usługi może być więcej niż jedna osoba, zaś dane zawarte w fakturze VAT muszą umożliwiać jednoznaczną identyfikację stron transakcji gospodarczej, zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy.
Zobacz: Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu
Wobec tego, w przypadku transakcji, w której po stronie nabywcy występują małżonkowie, faktura potwierdzająca dokonanie sprzedaży na ich rzecz, powinna być wystawiona na obojga małżonków jako osobnych nabywców, z których każdy identyfikowany jest oprócz imienia i nazwiska, odrębnym numerem identyfikacji podatkowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat