REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosja na liście rajów podatkowych. Jakie skutki dla polskich firm?

Rosja na liście rajów podatkowych
Rosja na liście rajów podatkowych
Skutki współpracy z podmiotami z Rosji
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rosja znalazła się na liście rajów podatkowych. Współpraca z takim krajem dla firm oznacza wiele negatywnych skutków podatkowych.

Rosja na liście rajów podatkowych

Decyzją unijnej Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), Rosja została umieszczona w wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych (tzw. lista unijnych rajów podatkowych). Od kilkunastu miesięcy organy UE toczyły negocjacje z Rosją odnośnie zbyt korzystnego reżimu holdingowego w tym kraju jeśli chodzi o przepisy podatkowe. ECOFIN postanowiła zaprzestać tych negocjacji z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę.

Autopromocja

Warto wskazać, że dotychczas na tej liście były wyłącznie podmioty „egzotyczne” zlokalizowane daleko od Polski, np. Bahama, Fidżi, Samoa. Unia Europejska planuje dopisać do tej listy również Hong Kong i Malezję. Lista ta jest bowiem czym innym niż kraje będąca na „polskiej” liście rajów podatkowych, tj. w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Finansów.

Raje podatkowe w świetle unijnych regulacji

Współpraca z krajem będącym tzw. rajem podatkowym w świetle unijnych regulacji niesie za sobą szereg negatywnych skutków podatkowych.

Płatność na rzecz podmiotu powiązanego w Rosji, która zostanie przez polskiego podatnika zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, będzie tzw. schematem podatkowym transgranicznym (MDR), który będzie musiał być zaraportowany do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

- Co ważne, wystarczy przelew na choćby 1 zł i nie musi być on kierowany względami podatkowymi czyli tzw. korzyścią podatkową – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Niedźwiedzki – Managing Associate, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot powiązany w Rosji

Podmiot powiązany w Rosji stał się tzw. zagraniczną jednostkę kontrolowaną dla polskiego podatnika, który faktycznie kontroluje taki podmiot. Może bowiem okazać się, że polski podatnik będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku w Polsce od wszystkich dochodów tejże jednostki kontrolowanej w Rosji (regulacje CFC).

Zaostrzono reżim holdingowy. Polska spółka holdingowa nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania ze sprzedaży udziałów w spółce zależnej, jeżeli wspólnikiem spółki holdingowej będzie podatnik rosyjski posiadający w niej udziały bezpośrednio lub pośrednio, jak również jeśli polska spółka holdingowa będzie miała spółkę zależną w Rosji.

Wypłata należności z tytułu tzw. usług niematerialnych bądź kosztów finansowania dłużnego na rzecz powiązanego podmiotu w Rosji, może skutkować koniecznością opodatkowania tych świadczeń – po stronie kosztowej tej transakcji, tj. podmiotu polskiego – stawką 19% od wypłacanych należności (tzw. podatek od przerzuconych dochodów).

Skutki współpracy z podmiotami z Rosji

Podmioty z siedzibą w UE mogą również utracić pomoc publiczną wypłacaną w formie dotacji, grantów etc. jeżeli będą współpracowały z podmiotami z Rosji.

Polska zaprzestała wymiany informacji podatkowych z Rosją, co oznacza znacznie mniejszą transparentność podatkową i mniejsze bezpieczeństwo podatkowe dla podmiotów współpracujących z Rosją, tj. krajem z którym inne administracje podatkowe nie współpracują w zakresie wymiany informacji.

- Dotychczas nie było podmiotu znajdującego się na unijnej liście rajów podatkowych, który byłby zlokalizowany geograficznie tak blisko Polski – komentuje W. Niedźwiedzki, Kancelaria Óźóg Tomczykowski. - Warto zatem pamiętać, że współpraca z podmiotem z takiego kraju może oznaczać negatywne konsekwencje podatkowe dla polskich podatników.

 
Rosja na czarnej liście rajów podatkowych

 

Zobacz także: Raj podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA