REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosja na liście rajów podatkowych. Jakie skutki dla polskich firm?

Rosja na liście rajów podatkowych
Skutki współpracy z podmiotami z Rosji
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rosja znalazła się na liście rajów podatkowych. Współpraca z takim krajem dla firm oznacza wiele negatywnych skutków podatkowych.

Rosja na liście rajów podatkowych

Decyzją unijnej Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), Rosja została umieszczona w wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych (tzw. lista unijnych rajów podatkowych). Od kilkunastu miesięcy organy UE toczyły negocjacje z Rosją odnośnie zbyt korzystnego reżimu holdingowego w tym kraju jeśli chodzi o przepisy podatkowe. ECOFIN postanowiła zaprzestać tych negocjacji z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę.

REKLAMA

Autopromocja

Warto wskazać, że dotychczas na tej liście były wyłącznie podmioty „egzotyczne” zlokalizowane daleko od Polski, np. Bahama, Fidżi, Samoa. Unia Europejska planuje dopisać do tej listy również Hong Kong i Malezję. Lista ta jest bowiem czym innym niż kraje będąca na „polskiej” liście rajów podatkowych, tj. w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Finansów.

Raje podatkowe w świetle unijnych regulacji

Współpraca z krajem będącym tzw. rajem podatkowym w świetle unijnych regulacji niesie za sobą szereg negatywnych skutków podatkowych.

Płatność na rzecz podmiotu powiązanego w Rosji, która zostanie przez polskiego podatnika zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, będzie tzw. schematem podatkowym transgranicznym (MDR), który będzie musiał być zaraportowany do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

- Co ważne, wystarczy przelew na choćby 1 zł i nie musi być on kierowany względami podatkowymi czyli tzw. korzyścią podatkową – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Niedźwiedzki – Managing Associate, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot powiązany w Rosji

Podmiot powiązany w Rosji stał się tzw. zagraniczną jednostkę kontrolowaną dla polskiego podatnika, który faktycznie kontroluje taki podmiot. Może bowiem okazać się, że polski podatnik będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku w Polsce od wszystkich dochodów tejże jednostki kontrolowanej w Rosji (regulacje CFC).

Zaostrzono reżim holdingowy. Polska spółka holdingowa nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania ze sprzedaży udziałów w spółce zależnej, jeżeli wspólnikiem spółki holdingowej będzie podatnik rosyjski posiadający w niej udziały bezpośrednio lub pośrednio, jak również jeśli polska spółka holdingowa będzie miała spółkę zależną w Rosji.

Wypłata należności z tytułu tzw. usług niematerialnych bądź kosztów finansowania dłużnego na rzecz powiązanego podmiotu w Rosji, może skutkować koniecznością opodatkowania tych świadczeń – po stronie kosztowej tej transakcji, tj. podmiotu polskiego – stawką 19% od wypłacanych należności (tzw. podatek od przerzuconych dochodów).

Skutki współpracy z podmiotami z Rosji

Podmioty z siedzibą w UE mogą również utracić pomoc publiczną wypłacaną w formie dotacji, grantów etc. jeżeli będą współpracowały z podmiotami z Rosji.

REKLAMA

Polska zaprzestała wymiany informacji podatkowych z Rosją, co oznacza znacznie mniejszą transparentność podatkową i mniejsze bezpieczeństwo podatkowe dla podmiotów współpracujących z Rosją, tj. krajem z którym inne administracje podatkowe nie współpracują w zakresie wymiany informacji.

- Dotychczas nie było podmiotu znajdującego się na unijnej liście rajów podatkowych, który byłby zlokalizowany geograficznie tak blisko Polski – komentuje W. Niedźwiedzki, Kancelaria Óźóg Tomczykowski. - Warto zatem pamiętać, że współpraca z podmiotem z takiego kraju może oznaczać negatywne konsekwencje podatkowe dla polskich podatników.

 
Rosja na czarnej liście rajów podatkowych

 

Zobacz także: Raj podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA