REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat /Fot. Fotolia
Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak mówi popularna maksyma pewne są tylko śmierć i podatki. Benjamin Franklin wypowiadając te słowa miał sporo racji, jednak gdyby żył dzisiaj i odwiedził dobrego doradcę podatkowego, szybko zmieniłby zdanie. W poniższym artykule pokażemy, jak firmy na całym świecie redukują podatek dochodowy prawie do zera procent. Brzmi niesamowicie? Czytaj dalej.

REKLAMA

SLP, to skrót od Scottish Limited Partnership czyli w dosłownym tłumaczeniu szkockiej spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. W polskim prawie nie ma jej odpowiednika, jednak kusząc się o porównanie najbliżej jest jej do spółki komandytowej, lecz zarówno komandytariusz i komplementariusz musieliby być zarejestrowani poza granicami RP, najlepiej w krajach o bardzo korzystnych systemach podatkowych. O ile polskie prawo jest wobec takiego zabiegu bezwzględne i najpewniej objęłoby dochód zagranicznych partnerów podatkiem u źródła, o tyle szkockie ustawodawstwo nie jest na tyle restrykcyjne.

Spółka SLP musi posiadać co najmniej dwóch partnerów w postaci osób fizycznych lub prawnych (firm). Jako, że spółka SLP nie jest płatnikiem podatku dochodowego najlepiej jako partnerów osadzić spółki zarejestrowane w brytyjskich terytoriach zamorskich, jak BVI czy Wyspy Marshalla, które dla Korony Brytyjskiej nie są rajami podatkowymi i nie stanowią szkodliwej konkurencji podatkowej. Pierwszy krok do stworzenia firmy, która nie zapłaci podatku został tym samym przedstawiony, jest nim wybór dwóch spółek offshore jako partnerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największą popularnością cieszą się takie państwa jak BVI, Wyspy Marshalla, Seszele, Panama, Hong Kong czy St. Vincent and Grenadines. Jednak brytyjskie prawo daje sporą dowolność i tak na prawdę inwestor ma do wyboru blisko pięćdziesiąt krajów gdzie może założyć swoje dwie spółki, które stworzą finalnie szkocką spółkę SLP.

Rejestracja spółki SLP jest prosta, ale wymaga spełnienia kilku ważnych punktów. Inwestor będzie potrzebował po pierwsze adresu rejestracyjnego dla firmy na terenie Szkocji, wszystko celem zapewnienie spółce brytyjskiej rezydencji podatkowej, która umożliwi jej wygodne rozliczenia z partnerami na terenie Unii Europejskiej oraz uzyskanie numeru VAT-EU. Po drugie przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak ważny paszport lub dowód osobisty, a po trzecie potwierdzenia miejsca zamieszkania w postaci rachunku za media nie starszego niż trzy miesiące, lecz ten ostatni dokument wymagany jest nie tyle do samej rejestracji firmy lecz późniejszego otwarcia rachunku bankowego w Szkocji. Warto zatem od razu zatroszczyć się o stosowny dokument.

Warto zauważyć, że spółka SLP jest transparentna podatkowo, co oznacza, że nie znajduje się na żadnej czarnej liście zarówno polskich, brytyjskich oraz innych urzędów skarbowych. O transparencji podatkowej świadczy fakt posiadania certyfikatu rezydencji oraz coroczne raporty składane do szkockiego urzędu skarbowego. Złożenie raportu finansowego nie jest tożsame z powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego, chyba że zysk zostanie osiągnięty na terenie Wielkiej Brytanii. Wtedy z części dochodu przypadającej na Wyspy Brytyjskie podatek musi zostać naliczony i zapłacony. Dlatego też rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorców planujących zyski z działalności osiągnięte poza Wielką Brytanią.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Przedstawione rozwiązanie działa w brytyjskim prawie od blisko stu lat i od tylu wykorzystywane jest z korzyścią przez biznesmenów na całym świecie. Dziś tego typu firm zarejestrowanych jest w Szkocji ponad pięćdziesiąt tysięcy, co dowodzi, iż powyższa struktura jest powszechnie akceptowana przez urzędy i całkowicie bezpieczna.

Szkocja spółka SLP może posiadać rachunek bankowy w dowolnym banku na świecie i doradza się, aby otwierała je w takim kraju, który spełnia oczekiwania i założenia biznesowe jej właścicieli. Do takowych można zaliczyć łatwość rozliczania się z klientami i kontrahentami, bezpieczeństwo pieniędzy czy poufność danych właścicieli rachunku.


Ciekawym tematem wydaje się otwarcie rachunków bankowych dla partnerów szkockiej spółki SLP, czyli spółek offshore’owych. Tutaj doradza się otwarcie konta w jednym z banków z ofertą dedykowaną dla spółek tego typu, które umożliwiają otwarcie rachunku bez fizycznej obecności właściciela oraz obsługę w języku angielskim. Wbrew obiegowym opiniom o bezpieczeństwie kont w bankach offshore np. na Karaibach wiele z nich znajduje się w rękach amerykańskich czy brytyjskich inwestorów często również banków, jak np. Barclay’s, co oznacza, że ich depozyty są bezpieczne, a dodatkowo zapewniają inwestorom wysoki poziom poufności. Wiele z banków zagranicznych nie ma podpisanych umów wynikających z ustaleń OECD, co oznacza, że nie wysyłają raportów o stanie konta i właścicielach do ich rodzimych urzędów skarbowych.

Szkocja spółka SLP jest bardzo popularna wśród inwestorów z Europy Wschodniej w szczególności Rosji i Ukrainy oraz Azji i USA. W związku z renomą spółki SLP, bezpieczeństwem rozwiązania i popularnością polscy przedsiębiorcy również coraz częściej kierują swój wzrok właśnie w stronę Szkocji celem redukcji obciążeń podatkowych.

Dziś zakładanie firm zarabiających w Internecie, transporcie międzynarodowych, frachcie, zarządzaniu własnością intelektualną, spółek holdingowych i dowolnych, które posiadają klientów poza krajem swojej rezydencji podatkowej czyli Wielkiej Brytanii, odsuwa inwestorów od szablonowych rozwiązań typu spółka z o.o. na terenie RP, lub GmBH na terenie Niemiec, gdyż implikują u nich już na starcie perspektywę wysokich podatków od 19% w Polsce (nie licząc podwójnego opodatkowania właścicieli, wtedy podatek wynosi około 34%), do nawet 40% we Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Wielka Brytania od lat słynie z rozwiązań finansowych i podatkowych wspomagających biznes i napędzających gospodarkę. Spółki SLP rejestrowane w Szkocji posiadają prestiżowy, brytyjski rodowód nadając firmom wiarygodności, a co najważniejsze zapewniając inwestorom bezpieczeństwo prowadzonego biznesu.

Wśród wielu dostępnych metod szeroko pojętej optymalizacji podatkowej warto wziąć ją pod uwagę ze względu na blisko stuletnią historię i urzędy, które traktują je jako powszechną formę prowadzenia biznesu.

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA