Kategorie

Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat /Fot. Fotolia
Fotolia
Jak mówi popularna maksyma pewne są tylko śmierć i podatki. Benjamin Franklin wypowiadając te słowa miał sporo racji, jednak gdyby żył dzisiaj i odwiedził dobrego doradcę podatkowego, szybko zmieniłby zdanie. W poniższym artykule pokażemy, jak firmy na całym świecie redukują podatek dochodowy prawie do zera procent. Brzmi niesamowicie? Czytaj dalej.

SLP, to skrót od Scottish Limited Partnership czyli w dosłownym tłumaczeniu szkockiej spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. W polskim prawie nie ma jej odpowiednika, jednak kusząc się o porównanie najbliżej jest jej do spółki komandytowej, lecz zarówno komandytariusz i komplementariusz musieliby być zarejestrowani poza granicami RP, najlepiej w krajach o bardzo korzystnych systemach podatkowych. O ile polskie prawo jest wobec takiego zabiegu bezwzględne i najpewniej objęłoby dochód zagranicznych partnerów podatkiem u źródła, o tyle szkockie ustawodawstwo nie jest na tyle restrykcyjne.

Spółka SLP musi posiadać co najmniej dwóch partnerów w postaci osób fizycznych lub prawnych (firm). Jako, że spółka SLP nie jest płatnikiem podatku dochodowego najlepiej jako partnerów osadzić spółki zarejestrowane w brytyjskich terytoriach zamorskich, jak BVI czy Wyspy Marshalla, które dla Korony Brytyjskiej nie są rajami podatkowymi i nie stanowią szkodliwej konkurencji podatkowej. Pierwszy krok do stworzenia firmy, która nie zapłaci podatku został tym samym przedstawiony, jest nim wybór dwóch spółek offshore jako partnerów.

Największą popularnością cieszą się takie państwa jak BVI, Wyspy Marshalla, Seszele, Panama, Hong Kong czy St. Vincent and Grenadines. Jednak brytyjskie prawo daje sporą dowolność i tak na prawdę inwestor ma do wyboru blisko pięćdziesiąt krajów gdzie może założyć swoje dwie spółki, które stworzą finalnie szkocką spółkę SLP.

Rejestracja spółki SLP jest prosta, ale wymaga spełnienia kilku ważnych punktów. Inwestor będzie potrzebował po pierwsze adresu rejestracyjnego dla firmy na terenie Szkocji, wszystko celem zapewnienie spółce brytyjskiej rezydencji podatkowej, która umożliwi jej wygodne rozliczenia z partnerami na terenie Unii Europejskiej oraz uzyskanie numeru VAT-EU. Po drugie przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak ważny paszport lub dowód osobisty, a po trzecie potwierdzenia miejsca zamieszkania w postaci rachunku za media nie starszego niż trzy miesiące, lecz ten ostatni dokument wymagany jest nie tyle do samej rejestracji firmy lecz późniejszego otwarcia rachunku bankowego w Szkocji. Warto zatem od razu zatroszczyć się o stosowny dokument.

Warto zauważyć, że spółka SLP jest transparentna podatkowo, co oznacza, że nie znajduje się na żadnej czarnej liście zarówno polskich, brytyjskich oraz innych urzędów skarbowych. O transparencji podatkowej świadczy fakt posiadania certyfikatu rezydencji oraz coroczne raporty składane do szkockiego urzędu skarbowego. Złożenie raportu finansowego nie jest tożsame z powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego, chyba że zysk zostanie osiągnięty na terenie Wielkiej Brytanii. Wtedy z części dochodu przypadającej na Wyspy Brytyjskie podatek musi zostać naliczony i zapłacony. Dlatego też rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorców planujących zyski z działalności osiągnięte poza Wielką Brytanią.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Przedstawione rozwiązanie działa w brytyjskim prawie od blisko stu lat i od tylu wykorzystywane jest z korzyścią przez biznesmenów na całym świecie. Dziś tego typu firm zarejestrowanych jest w Szkocji ponad pięćdziesiąt tysięcy, co dowodzi, iż powyższa struktura jest powszechnie akceptowana przez urzędy i całkowicie bezpieczna.

Szkocja spółka SLP może posiadać rachunek bankowy w dowolnym banku na świecie i doradza się, aby otwierała je w takim kraju, który spełnia oczekiwania i założenia biznesowe jej właścicieli. Do takowych można zaliczyć łatwość rozliczania się z klientami i kontrahentami, bezpieczeństwo pieniędzy czy poufność danych właścicieli rachunku.


Ciekawym tematem wydaje się otwarcie rachunków bankowych dla partnerów szkockiej spółki SLP, czyli spółek offshore’owych. Tutaj doradza się otwarcie konta w jednym z banków z ofertą dedykowaną dla spółek tego typu, które umożliwiają otwarcie rachunku bez fizycznej obecności właściciela oraz obsługę w języku angielskim. Wbrew obiegowym opiniom o bezpieczeństwie kont w bankach offshore np. na Karaibach wiele z nich znajduje się w rękach amerykańskich czy brytyjskich inwestorów często również banków, jak np. Barclay’s, co oznacza, że ich depozyty są bezpieczne, a dodatkowo zapewniają inwestorom wysoki poziom poufności. Wiele z banków zagranicznych nie ma podpisanych umów wynikających z ustaleń OECD, co oznacza, że nie wysyłają raportów o stanie konta i właścicielach do ich rodzimych urzędów skarbowych.

Szkocja spółka SLP jest bardzo popularna wśród inwestorów z Europy Wschodniej w szczególności Rosji i Ukrainy oraz Azji i USA. W związku z renomą spółki SLP, bezpieczeństwem rozwiązania i popularnością polscy przedsiębiorcy również coraz częściej kierują swój wzrok właśnie w stronę Szkocji celem redukcji obciążeń podatkowych.

Dziś zakładanie firm zarabiających w Internecie, transporcie międzynarodowych, frachcie, zarządzaniu własnością intelektualną, spółek holdingowych i dowolnych, które posiadają klientów poza krajem swojej rezydencji podatkowej czyli Wielkiej Brytanii, odsuwa inwestorów od szablonowych rozwiązań typu spółka z o.o. na terenie RP, lub GmBH na terenie Niemiec, gdyż implikują u nich już na starcie perspektywę wysokich podatków od 19% w Polsce (nie licząc podwójnego opodatkowania właścicieli, wtedy podatek wynosi około 34%), do nawet 40% we Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Wielka Brytania od lat słynie z rozwiązań finansowych i podatkowych wspomagających biznes i napędzających gospodarkę. Spółki SLP rejestrowane w Szkocji posiadają prestiżowy, brytyjski rodowód nadając firmom wiarygodności, a co najważniejsze zapewniając inwestorom bezpieczeństwo prowadzonego biznesu.

Wśród wielu dostępnych metod szeroko pojętej optymalizacji podatkowej warto wziąć ją pod uwagę ze względu na blisko stuletnią historię i urzędy, które traktują je jako powszechną formę prowadzenia biznesu.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lokaty bankowe – czerwiec 2021

  Lokaty bankowe. Przez ostatnie 10 lat średnie oprocentowanie lokat bankowych spadło z ok. 4% prawie do zera. Z wielu lokat z oprocentowaniem na poziomie promili wyróżniają się te dające wciąż procenty.

  Nieważność decyzji administracyjnych - nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego

  Nieważność decyzji administracyjnych - nowelizacja kpa. 24 czerwca 2021 r. Sejm przyjął zmianę przepisu Kodeksu postępowania administracyjnego nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Według uchwalonej przez Sejm nowelizacji, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji.

  Nieodpłatne przekazanie samochodu firmowego - rozliczenie VAT

  Nieodpłatne przekazanie samochodu firmowego do majątku osobistego lub członkom rodziny podlega opodatkowaniu stawką 23% VAT, gdy od jego zakupu odliczyliśmy całość lub część VAT. W związku z tym na podatnika są nakładane obowiązki. Trzeba ustalić podstawę opodatkowania, czyli aktualną cenę rynkową. Ponadto przekazanie to musi być odpowiednio udokumentowane i oznaczone w JPK_V7. Podatnik może odzyskać również część nieodliczonego VAT, gdy przekazanie odbywa się w okresie korekty.

  Akcyza od przerejestrowanych samochodów osobowych - zapłata podatku od 1 lipca 2022 r.

  Akcyza od przerejestrowanych samochodów osobowych. Od 1 lipca 2021 roku wchodzą w życie przepisy ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694), które wprowadzają opodatkowanie zmiany rodzaju zarejestrowanego pojazdu na samochód osobowy.

  Zryczałtowana składka zdrowotna przywilejem dla wybranych

  Składka zdrowotna. Według doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” podatnicy, którzy rozliczają się według zasad ryczałtu ewidencjonowanego, będą płacić zryczałtowaną składkę zdrowotną. Rodzi się pytanie, dlaczego miałoby to dotyczyć wyłącznie tej grupy podatników? W mojej ocenie jest to dyskryminujące. Ceną rozliczania podatku w innej formie niż ryczałt byłaby bowiem wyższa składka zdrowotna.

  VAT e-commerce. Wzór zgłoszenia VIN-R

  VAT e-commerce. Wzór zgłoszenia (VIN-R) informującego w zakresie nieunijnej procedury szczególnej rozliczania VAT.

  Wspólny kredyt z rodzicami. Spłata rat kredytu to nie darowizna

  Wspólny kredyt z rodzicami a podatek. Spłata rat kredytu (zaciągniętego solidarnie przez pełnoletnią córkę wraz z rodzicami) przez samych rodziców - nie powoduje po stronie córki powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Nie musi ona płacić podatku i składać zgłoszenia SD-Z2. Bowiem spłata rat jedynie przez rodziców w takiej sytuacji nie jest darowizną. Nawet jeżeli w zakupionym na kredyt mieszkaniu mieszka sama córka i jest ona jedyną właścicielką tego mieszkania. Dotyczy to oczywiście także innych "składów" solidarnych kredytobiorców - spokrewnionych, spowinowaconych, czy spoza kręgu rodzinnego.

  Opłata paliwowa - co warto wiedzieć?

  Opłata paliwowa. Jakie są stawki opłaty paliwowej obowiązujące w 2021 r.? Kto podlega opłacie paliwowej? Kiedy powstaje obowiązek zapłaty? Gdzie wpłacać opłatę? Jak złożyć informację w sprawie opłaty paliwowej?

  Oleje smarowe a opłata paliwowa

  Opłata paliwowa. Handel olejami smarowymi w Polsce ewoluuje w kierunku zwiększenia biurokracji oraz obciążeń podatkowych związanych z obrotem tymi towarami. Czy oleje smarowe podlegają opłacie paliwowej?

  System e-TOLL ruszył 24 czerwca

  e-TOLL. 24 czerwca 2021 r. Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły nowy system poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) zarówno dla pojazdów ciężkich jak i lekkich. Otwarte zostały pierwsze Miejsca Obsługi Klienta. Można już instalować na telefonach bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL do wnoszenia opłat. Na miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4 wyznaczone zostały pasy przejazdowe dedykowane dla użytkowników systemów e-TOLL i viaTOLL. Przewidziano okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.

  30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla rozliczających się liniowo

  Polski Ład - przedsiębiorcy chcą zmian, m.in. kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo. O wprowadzenie podatkowych zmian do Polskiego Ładu wystąpił do premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

  Zwrot VAT zapłaconego w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r.

  Zwrot VAT. Wielka Brytania będzie nadal przyznawać zwroty podatku VAT przedsiębiorcom z UE. Taką informację potwierdziła brytyjska administracja podatkowa - poinformowało 23 czerwca 2021 r. polskie Ministerstwo Finansów.

  Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół ponadpodstawowych

  Krajowa Izba Doradców Podatkowych i Ministerstwo Finansów zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach. Dwuetapowy konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a ze względu na pandemię w tym roku zostanie przeprowadzony w formule online.

  Praktyka w stosowaniu przepisów o MDR

  Regulacje dotyczące schematów podatkowych (MDR) obowiązują w polskim porządku prawnym od 1 stycznia 2019 roku, a więc już ponad dwa lata. Co więcej, biorąc pod uwagę retrospektywny obowiązek zgłaszania schematów podatkowych, można powiedzieć, że zaraportowane do tej pory schematy podatkowe dotyczą uzgodnień, w zakresie których to pierwsza czynność miała miejsce nawet trzy lata temu (schematy transgraniczne).

  Korepetycje, kursy i inne usługi prywatnego nauczania - zwolnienie z VAT

  Prywatne nauczanie a VAT. Usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli są zwolnione z VAT. Konieczne jest jednak posiadanie przez nauczyciela kierunkowego wykształcenia, a także świadczenie usług nauczania na podstawie umowy zawartej z uczniem (lub opiekunem prawnym ucznia). Jednak zwolnienie to nie ma zastosowania do usług świadczonych przez nauczycieli w ramach zajęć organizowanych przez podmiot trzeci.

  Zwolnienie podatkowe na inwestycję w PSI - od kiedy?

  Zwolnienie podatkowe na inwestycję w PSI. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 18 marca 2021 r. (sygn. I SA/Op 22/21) potwierdził, że prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) istnieje od momentu poniesienia pierwszych kosztów kwalifikowanych. Takie rozstrzygnięcie kwestionuje dotychczas powszechne wśród organów skarbowych.

  Wzór deklaracji uproszczonej AKC-US od 1 lipca 2021 r.

  Akcyza od samochodów osobowych. Ustawodawca określił nowy wzór deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US). Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

  Globalne podatki i minimalna stawka CIT [Raport PIE]

  Globalne podatki. Transfer zysków do rajów podatkowych powoduje, że globalne wpływy z podatku CIT są corocznie zmniejszane o ok 240 mld USD. Najbogatsi ludzie świata przelewają 7,6 bln USD na zagraniczne konta, by uniknąć organów podatkowych. Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Global taxes in the post-COVID-19 era” wskazuje, że wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Zebrane w ten sposób środki wystarczyłyby na zaszczepienie przeciw COVID-19 każdej dorosłej osoby na świecie 4 razy w ciągu roku.

  VAT e-commerce. Procedura szczególna dla przesyłek do 150 euro

  VAT e-commerce. Resort finansów objaśnia uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”). Zmiany już od 1 lipca 2021 r.

  Fundusze inwestycyjne - zmiana przepisów

  Fundusze inwestycyjne. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, dotyczących funduszy inwestycyjnych oraz zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z projektem większość zmian ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 r.

  Należyta staranność w cenach transferowych w świetle objaśnień Ministerstwa Finansów

  Należyta staranność w cenach transferowych. Pojęcie należytej staranności nie jest sprecyzowane w przepisach. Ustawodawca nie wskazuje konkretnych działań, które powinny zostać powzięte, ani informacji, które należy weryfikować. Pewne wskazówki w zakresie domniemania oraz należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT wynikają z objaśnień podatkowych MF.

  Pakiet Slim VAT 2 z poprawkami

  Slim VAT 2. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w dniu 22 czerwca, wraz z poprawkami, nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet Slim VAT 2.

  Refakturowanie podatku od nieruchomości na dzierżawcę lub najemcę

  Refakturowanie podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości nie może być przedmiotem sprzedaży lub innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w efekcie nie podlega odrębnemu „refakturowaniu”. Jednak jeżeli strony umowy dzierżawy lub najmu postanowią, że wynajmujący „przerzuca” koszt podatku od nieruchomości na dzierżawcę (najemcę), wówczas koszt ten stanowi element ceny usługi dzierżawy (najmu). Innymi słowy wartość podatku od nieruchomości stanowi część zapłaty (czynszu) za usługę dzierżawy lub najmu. Dlatego też w takiej sytuacji wydzierżawiający (lub najemce) powinien wystawić fakturę, w której podstawa opodatkowania, to łączna cena (wartość) usługi dzierżawy obejmująca m.in. wartość podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Koszty podatku od nieruchomości nie mogą bowiem stanowić samodzielnego świadczenia, lecz są elementem podstawowej czynności, jaką jest dzierżawa nieruchomości, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane na fakturze w odrębnej pozycji.

  Transparentność wynagrodzeń w UE - jak się przygotować?

  Transparentność wynagrodzeń w UE. Projekt przygotowany przez Komisję Europejską zakłada rewolucyjne zmiany w zakresie transparentności wynagrodzeń. Jakie rozwiązania zakłada i jakie konsekwencje może za sobą nieść? Jak przygotować organizację do ujawnienia płac?

  Jaki wzrost PKB w 2021 roku?

  PKB w 2021 roku. Wzrost gospodarczy (tj. wzrost Produktu Krajowego Brutto - PKB) Polski w 2021 r. może zbliżyć się do 5 proc., ale resort finansów pozostaje konserwatywny w swoich prognozach - powiedział 22 czerwca PAP Biznes minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Podkreślił, że w budżecie są zabezpieczone środki na wypadek kolejnej fali pandemii. Dodał, że wykonanie budżetu po czerwcu może być zbliżone do tego po maju, kiedy to w odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,4 mld zł.