reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Optymalizacja podatkowa > Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat

Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat

Jak mówi popularna maksyma pewne są tylko śmierć i podatki. Benjamin Franklin wypowiadając te słowa miał sporo racji, jednak gdyby żył dzisiaj i odwiedził dobrego doradcę podatkowego, szybko zmieniłby zdanie. W poniższym artykule pokażemy, jak firmy na całym świecie redukują podatek dochodowy prawie do zera procent. Brzmi niesamowicie? Czytaj dalej.

SLP, to skrót od Scottish Limited Partnership czyli w dosłownym tłumaczeniu szkockiej spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. W polskim prawie nie ma jej odpowiednika, jednak kusząc się o porównanie najbliżej jest jej do spółki komandytowej, lecz zarówno komandytariusz i komplementariusz musieliby być zarejestrowani poza granicami RP, najlepiej w krajach o bardzo korzystnych systemach podatkowych. O ile polskie prawo jest wobec takiego zabiegu bezwzględne i najpewniej objęłoby dochód zagranicznych partnerów podatkiem u źródła, o tyle szkockie ustawodawstwo nie jest na tyle restrykcyjne.

Spółka SLP musi posiadać co najmniej dwóch partnerów w postaci osób fizycznych lub prawnych (firm). Jako, że spółka SLP nie jest płatnikiem podatku dochodowego najlepiej jako partnerów osadzić spółki zarejestrowane w brytyjskich terytoriach zamorskich, jak BVI czy Wyspy Marshalla, które dla Korony Brytyjskiej nie są rajami podatkowymi i nie stanowią szkodliwej konkurencji podatkowej. Pierwszy krok do stworzenia firmy, która nie zapłaci podatku został tym samym przedstawiony, jest nim wybór dwóch spółek offshore jako partnerów.

Największą popularnością cieszą się takie państwa jak BVI, Wyspy Marshalla, Seszele, Panama, Hong Kong czy St. Vincent and Grenadines. Jednak brytyjskie prawo daje sporą dowolność i tak na prawdę inwestor ma do wyboru blisko pięćdziesiąt krajów gdzie może założyć swoje dwie spółki, które stworzą finalnie szkocką spółkę SLP.

Rejestracja spółki SLP jest prosta, ale wymaga spełnienia kilku ważnych punktów. Inwestor będzie potrzebował po pierwsze adresu rejestracyjnego dla firmy na terenie Szkocji, wszystko celem zapewnienie spółce brytyjskiej rezydencji podatkowej, która umożliwi jej wygodne rozliczenia z partnerami na terenie Unii Europejskiej oraz uzyskanie numeru VAT-EU. Po drugie przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak ważny paszport lub dowód osobisty, a po trzecie potwierdzenia miejsca zamieszkania w postaci rachunku za media nie starszego niż trzy miesiące, lecz ten ostatni dokument wymagany jest nie tyle do samej rejestracji firmy lecz późniejszego otwarcia rachunku bankowego w Szkocji. Warto zatem od razu zatroszczyć się o stosowny dokument.

Warto zauważyć, że spółka SLP jest transparentna podatkowo, co oznacza, że nie znajduje się na żadnej czarnej liście zarówno polskich, brytyjskich oraz innych urzędów skarbowych. O transparencji podatkowej świadczy fakt posiadania certyfikatu rezydencji oraz coroczne raporty składane do szkockiego urzędu skarbowego. Złożenie raportu finansowego nie jest tożsame z powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego, chyba że zysk zostanie osiągnięty na terenie Wielkiej Brytanii. Wtedy z części dochodu przypadającej na Wyspy Brytyjskie podatek musi zostać naliczony i zapłacony. Dlatego też rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorców planujących zyski z działalności osiągnięte poza Wielką Brytanią.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Przedstawione rozwiązanie działa w brytyjskim prawie od blisko stu lat i od tylu wykorzystywane jest z korzyścią przez biznesmenów na całym świecie. Dziś tego typu firm zarejestrowanych jest w Szkocji ponad pięćdziesiąt tysięcy, co dowodzi, iż powyższa struktura jest powszechnie akceptowana przez urzędy i całkowicie bezpieczna.

Szkocja spółka SLP może posiadać rachunek bankowy w dowolnym banku na świecie i doradza się, aby otwierała je w takim kraju, który spełnia oczekiwania i założenia biznesowe jej właścicieli. Do takowych można zaliczyć łatwość rozliczania się z klientami i kontrahentami, bezpieczeństwo pieniędzy czy poufność danych właścicieli rachunku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama