Raportowanie schematów podatkowych a tajemnica zawodowa
REKLAMA
REKLAMA
Raportowanie może dotyczyć także zgodnych z prawem uzgodnień dokonanych z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a obowiązek ich zgłaszania może objąć przedsiębiorców bez względu na fakt wystąpienia korzyści w podjętych przez nich działaniach. Obok obowiązków raportowych niektórzy podatnicy muszą liczyć się również z koniecznością wprowadzenia wewnętrznej procedury MDR.
REKLAMA
Nowe regulacje mają bardzo duży wpływ na wykonywanie zawodów prawniczych – doradcy podatkowego, radcy prawnego czy adwokata, gdyż mogą pozostawać w kolizji z nakazem zachowania tajemnicy zawodowej, podważając tym samym wzajemne zaufanie pomiędzy osobą wykonującą zawód prawniczy a klientem. Poddano w szczególności w wątpliwość skuteczność zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej wobec klienta.
Zdaniem ustawodawcy zmienione przepisy należy rozumieć jako normy o charakterze lex specialis, które jednoznacznie przesądzają o takiej możliwości. Art. 86b § 7 Ordynacji podatkowej stanowi bowiem, że przekazanie informacji o schemacie podatkowym w sytuacji zwolnienia z obowiązku nie narusza obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej. Dotyczy to również przekazania informacji o standaryzowanym schemacie lub przesłania do szefa KAS zawiadomienia o poinformowaniu klienta o obowiązku przekazania schematu podatkowego.
Polecamy: VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.
Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.
Dawid Zwijacz, radca prawny, Rödl & Partner Kraków
Więcej na temat raportowania schematów podatkowych w broszurze „Raportowanie MDR w praktyce” przygotowanej przez ekspertów Rödl & Partner”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat