reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Raportowanie schematów podatkowych a tajemnica zawodowa

Raportowanie schematów podatkowych a tajemnica zawodowa

1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy w zakresie przekazywania informacji o schematach podatkowych (tzw. MDR), które wprowadzono do ordynacji podatkowej na podstawie postanowień Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. (zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE), a jego zakres obejmuje również obowiązki o charakterze sprawozdawczym.

Raportowanie może dotyczyć także zgodnych z prawem uzgodnień dokonanych z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a obowiązek ich zgłaszania może objąć przedsiębiorców bez względu na fakt wystąpienia korzyści w podjętych przez nich działaniach. Obok obowiązków raportowych niektórzy podatnicy muszą liczyć się również z koniecznością wprowadzenia wewnętrznej procedury MDR.

Nowe regulacje mają bardzo duży wpływ na wykonywanie zawodów prawniczych – doradcy podatkowego, radcy prawnego czy adwokata, gdyż mogą pozostawać w kolizji z nakazem zachowania tajemnicy zawodowej, podważając tym samym wzajemne zaufanie pomiędzy osobą wykonującą zawód prawniczy a klientem. Poddano w szczególności w wątpliwość skuteczność zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej wobec klienta.

Zdaniem ustawodawcy zmienione przepisy należy rozumieć jako normy o charakterze lex specialis, które jednoznacznie przesądzają o takiej możliwości. Art. 86b § 7 Ordynacji podatkowej stanowi bowiem, że przekazanie informacji o schemacie podatkowym w sytuacji zwolnienia z obowiązku nie narusza obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej. Dotyczy to również przekazania informacji o standaryzowanym schemacie lub przesłania do szefa KAS zawiadomienia o poinformowaniu klienta o obowiązku przekazania schematu podatkowego.

Polecamy: VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.

Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.

Dawid Zwijacz, radca prawny, Rödl & Partner Kraków

Więcej na temat raportowania schematów podatkowych w broszurze „Raportowanie MDR w praktyce” przygotowanej przez ekspertów Rödl & Partner”.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama